Slovinsko sa pripojilo k balkánskej regionálnej spolupráci

Slovinsko sa včera (23.6. 2010) stalo 12. členom regionálneho fóra SEECP. Po Bulharsku, Grécku a Rumunsku je už štvrtou členskou krajinou EÚ, ktorá sa do balkánskeho projektu zapája.

Slovinský prezident Danilo Türk, ktorý sa zúčastnil summitu SEECP v Turecku, povedal, že sa teší na spoluprácu v tak sľubnom a dynamickom regióne. Podľa diplomatov, ktorí prišli na summit je „viac než povzbudivé“, že sa krajiny susediace s Talianskom a Rakúskom rozhodli zapojiť do balkánskej spolupráce.

„To znamená, že iniciatívy ako SEECP alebo Rada pre regionálnu spoluprácu fungujú“, povedal diplomat novej členskej krajiny. Posilňovanie spolupráce má však aj svoje negatíva, myslí si diplomat. Je vraj znamením, že dvadsaťsedmička v dohľadnej dobe nemieni, s výnimkou Chorvátska, prijať západobalkánskych kandidátov na členstvo v EÚ.

Dvojdňového summitu v Istanbule sa zúčastnil aj český komisár pre rozšírenie Štefan Füle. Turecko na ňom predalo predsednícku štafetu SEECP Čiernej Hore.

„Som si istý, že dynamika, ktorú do SEECP vnieslo Turecko pretrvá aj počas predsedníctva Čiernohorcov“, prehlásil turecký prezident Abdullah Gül.

Gül uviedol, že sníva o Balkáne integrovanom v EÚ a v euroatlantických organizáciách. Podľa tureckého prezidenta by sa mal Balkán stať regiónom, ktorý ctí ľudské práva a prijíma demokratické hodnoty.

Turecko lobovalo za Kosovo

Gül sa nechal počuť, že na vyriešenie problémov na Balkáne sú potrebné komplexné a dlhotrvajúce riešenia. Do reformných iniciatív a politík by sa mali zapájať všetky krajiny regiónu, vrátane Kosova. „Napriek nášmu oficiálnemu postoju voči Kosovu sme za to, aby sa zapájalo do regionálnej spolupráce“, povedal turecký prezident.

Kosovo, ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska sa doteraz nestalo členom SEECP. Dve členské krajiny SEECP, Grécko a Rumunsko totiž odmietajú uznať nezávislosť tejto bývalej srbskej provincie.

Hovorca Turecka prehlásil, že by záverečné vyhlásenie SEECO malo obsahovať aj záväzok na zapojenie Kosova do regionálnej spolupráce.