Rast aktivity v sektore služieb v eurozóne sa spomalil

Londýn 21. januára (TASR) – Aktivita dominantného sektora služieb v eurozóne sa aj tento mesiac zvýšila, ale oveľa menej, ako sa očakávalo. Zato rast výrobného sektora dosiahol najrýchlejšie tempo za takmer dva roky. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Markit.

Podľa rýchleho odhadu kľúčový index nákupných manažérov zo sektora služieb v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je ukazovateľom budúcej aktivity širokej škály firiem, od kaviarní cez banky, v januári klesol na 52,3 bodu z decembrových 53,6. Decembrový PMI bol pritom najvyšší za 25 mesiacov a hoci sa jeho hodnota v prvom mesiaci tohto roka znížila, stále sa drží nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles výkonu daného odvetvia od jeho rastu.

Na druhej strane, januárový PMI pre výrobný sektor sa vyšplhal na 52 bodov z 51,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Analytici pritom odhadovali, že dosiahne 51,8 bodu.

Kombinovaný index pre oba sektory sa znížil z decembrových 54,2 bodu na 53,6 v januári a nesplnil tak očakávania analytikov, ktorí predpovedali, že stúpne na 54,5 bodu.

"Nepriaznivé januárové počasie v niektorých častiach eurozóny malo negatívny vplyv na viaceré odvetvia (doprava, dodávky elektriny a ďalšie). Napriek tomu nás znepokojuje, že sektor služieb nie je taký silný, ako sme dúfali," skonštatoval Chris Williamson z Markit.

Hospodárstvo eurozóny v druhej polovici minulého roka už prekonalo recesiu. Hrubý domáci produkt regiónu sa v 3. štvrťroku 2009 v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom zvýšil o 0,4 % a očakáva sa, že aj v posledných troch mesiacoch roka stúpol o zhruba 0,4 %. No aj napriek tomu, že výroba ožíva, mnohé firmy v eurozóne sú naďalej nútené znižovať náklady a prepúšťať zamestnancov. Podľa ostatných údajov miera nezamestnanosti v 16 krajinách regiónu dosiahla vlani v novembri 10 % a môže ešte vzrásť, keďže americký koncern General Motors chce zatvoriť závod svojej dcérskej spoločnosti Opel v Belgicku a zredukovať počet zamestnancov aj vo svojich ďalších európskych továrňach.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll