Snowden je stále na programe EP

Zdroj: Európsky parlament

Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v štvrtok pomerom hlasov 36:2 pri dvoch zdržaniach odhlasoval, že požiada o svedectvo bývalého spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Snowden vyniesol z NSA informácie, ktoré ukázali rozsah sledovania elektonickej komunikácie miliónov jendotlivcov v USA aj v Európe. USA ho za to trestne stíhajú, minulý rok získal dočasný azyl v Rusku. 

Proti jeho vypočutiu v europarlamente ostro vystupovali najmä britskí europoslanci. Timothy Kirkhope (ECR) ho napríklad označuje za „zločinca“ a „zradcu“.

Republikán Mike Rogers, predseda výboru pre spravodajskú činnosť v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu v utorok varoval Európsky parlament pred možnými negatívnymi dôsledkami, ktoré bude mať vypočúvanie Snowdena na vzťahy USA a EÚ. Rogers vedie politický dialóg medzi výborom Európskeho parlamentu, ktorý vedie vyšereovanie, a Kongresom.

Niektorí europoslanci majú obavy, že pozvánka pre Snowdena môže skomplikovať rokovania o obchodnej dohode medzi EÚ a USA. Návrh správy Európskeho parlamentu, ktorá reaguje na škandál okolo masového sledovanie európskych občanov tajnými službami v USA a Európe suspendáciu obchodných rozhovorov neodporúča. Odporúča však niekoľko iných krokov vo vzťahu k USA týkajúcich sa prenosu osobných údajov.

Podľa podpredsedníčky výboru LIBE, holandskej liberálnej europoslankyne Sophie in´t Veld bude jeho svedectvo „príležitosťou dať občanom v Európe odpovede o masovom sledovaní, ktoré si zaslúžia“.

Sama sa ho chce opýtať, prečo mal pocit, že nemohol pri informovaní postupovať zákonnými cestami a či má pocit, že sa mechanizmy na ochranu informátorov teraz zmenia.

Podobné otázky zazneli už na decembrovom zasadnutí výboru, na ktorom prostreníctvom video-konferecie vystúpil Glenn Greenwald, publicista a bývalý novinár Guardianu, ktorý bol hlavným kanálom pri zverejňovaní a spracovávaní informácií od Edwarda Snowedena.

Sumár jeho výpovedí počas výboru nájdete tu.

Konkrétny dátum vypočutia samotného Snowdena zatiaľ nebol stanovený a tiež nie je známe, či Snowden pozvanie prijme.

Členovia výboru LIBE už koncom minulého roka avizovali, že europoslanci budú so Snowdenom komunikovať prostredníctvom videokonferencie, aby sa neprezradilo miesto jeho úkrytu.

Komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Vivian Redingová rokuje v súčasnosti s americkou vládou o dohode, ktorá by mala zaručiť ochranu osobných údajov občanov EÚ, ku ktorým majú prístup správcovia internetových platforiem.

Komisárka chce predovšetkým zabrániť tomu, aby osobné údaje občanov EÚ neopustili európsky kontinent bez ich súhlasu. Snaží sa tiež presadiť možnosť, aby občania EÚ získali právo podnikať právne kroky v USA v prípade zneužitia svojich osobných údajov, čo v súčasnosti nie je možné.