Snowdena navrhli na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia

Brusel/Štrasburg 11. septembra (TASR) – Poslanci Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice – Nordická zelená ľavica (GUE/NGL), jednej zo siedmych politických skupín Európskeho parlamentu, navrhli dnes bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena na prestížnu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

"S ľuďmi, ktorý prezradia tajné informácie, sa nemôže zaobchádzať ako so zločincami. Musia mať svoju ochranu," uviedla frakcia GUE/NGL v správe pre médiá.

Predstavitelia Európskeho parlamentu navrhujú každý rok laureátov na Sacharovovu cenu. O laureátovi sa rozhodne v októbri, pričom víťazný kandidát si cenu prevezme počas decembrového zasadnutia europarlamentu v Štrasburgu.

Bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry(NSA), ktorý svetu odhalil existenciu sledovacích programov vlády USA, nie je jediným kandidátom na udelenie Sacharovovej ceny.

Zoznam nominácií zatiaľ ešte nie je definitívny. Slovenský poslanec Boris Zala (SMER-SD) pre TASR uviedol, že by chcel na túto cenu navrhnúť americkú spravodajskú stanicu CNN za sériu investigatívnych reportáži bojujúcich proti moderným formám otroctva.

Snowdena už v júli tohto roku navrhli aj na Nobelovu cenu za mier. Návrh prišiel zo strany švédskeho profesora Stefana Svallforsa, z Katedry sociológie na Univerzite v Umey. Profesor zaslal Snowdenovu nomináciu v otvorenom liste nórskemu parlamentu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc