SNS: Kandidačnú listinu do eurovolieb vedie A. Danko, figuruje na nej aj… (2)

Bratislava 14. marca (TASR) – Jednotkou na kandidačnej listine Slovenskej národnej strany (SNS) vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bude predseda strany Andrej Danko pred prvým podpredsedom SNS Rafaelom Rafajom a súčasným europoslancom Jaroslavom Paškom. Na listine figuruje aj meno futbalovej legendy Dušana Tittela, Karola Konárika mladšieho, či bývalého novinára a hovorcu Karola Farkašovského. Vyplýva to z oficiálneho znenia kandidačnej listiny, ktorú dnes strana predstavila na tlačovej konferencii.

SNS pôjde do volieb pod heslami podpory vlastenectva a eurorealizmu, ktoré sú zhrnuté v dokumente s názvom Popradské memorandum. "Naši poslanci nebudú trpieť schizofréniou, nebudú v Bruseli hlasovať za registrované partnerstvá homosexuálov a na Slovensku za ústavné zakotvenie rodiny ako zväzku muža a ženy," povedal predseda SNS v narážke na podporu Smeru-SD pripravovanej ústavnej zmene.

"Nechcem EÚ dehonestovať, lebo má svoje nesporné výhody. Ale má aj nevýhody, ktoré by mali Slovákov trápiť," povedal Danko, podľa ktorého EÚ postupne pripravuje Slovensko o právomoci, neúmerne sa rozpína a postupne sa islamizuje. Ukrajine by podľa neho "viac pristala neutralita" a Turecko podľa SNS do únie nepatrí.

Na kandidačnej listine SNS okrem vyššie uvedených figurujú ďalej Eva Antošová, Vladimír Chovan, Pavel Kapusta, Tomáš Zanovit, Pavol Fedor, Jaroslav Ridoško a Marián Andel. "Všetci sú členmi SNS," upozornila hovorkyňa SNS Zuzana Kohútková.

"Je mojou povinnosťou zabojovať o to, aby sa SNS, ktorá momentálne nie je v parlamente (v Národnej rade SR, pozn. TASR), sa dostala do europarlamentu," reagoval Danko na otázku, prečo ako predseda strany vedie európsku kandidátku. "Mienim sa rozlúčiť s kariérou advokáta a venovať sa len politike. Potrebujem, aby sa SNS čo najlepšie etablovala do medzinárodných zoskupení," poznamenal. "Či strana uspeje, alebo nie, úspech aj neúspech bude spájaný s mojou osobou," dodal Danko s tým, že cíti podporu členov SNS, vrátane tých, ktorí sa do nej po čase opäť vracajú. Zdôraznil, že SNS má byť podľa neho vlasteneckou stranou, ktorej by mala byť cudzia akákoľvek "agresia a hulvátstvo".

Na otázku, prečo chce zmeniť prostredie športu za politické, reagoval Tittel slovami, že šport a špeciálne futbal neopúšťa. Ale práve v športe vidí veľké rezervy, napríklad v príprave mladých športovcov. Pripomenul, že boli časy, keď deti trénovali zadarmo a dnes si to mnohé nemôžu dovoliť. Dodal, že ho sklamali výsledky našich športovcov v Soči, kde nás zachraňovala najmä naturalizovaná Ruska Nasťa Kuzminová. "Podľa mňa treba urobiť veľkú reformu slovenského športu a už nie som ochotný čakať, kým ju urobí niekto druhý," zdôraznil. Kandidovať sa rozhodol aj vzhľadom na reformy, ktoré v SNS v poslednom čase prebehli. "Veľmi ma oslovila vízia Andreja Danka vytvoriť novú, modernú stranu," vyhlásil.

Karol Farkašovský vstúpil do svojej prvej politickej strany v živote. "Po tridsiatich rokoch práce v médiách som sa naučil komunikovať, počúvať a rozumieť ľuďom," povedal s tým, že politiku považuje za nástroj na zmenu spoločnosti. "Slovenskej národnej strane verím aj napriek tomu, že mala vo svojej histórii aj kapitolu, ktorá je iná, než si predstavujeme. Verím Andrejovi Dankovi, že ideme nanovo," vyhlásil Farkašovský.