Socialisti a demokrati v EP chcú Schulza za šéfa európskej exekutívy

Štrasburg 10. októbra (TASR) – Terajšieho šéfa europarlamentu Martina Schulza určila skupina socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente za svojho kandidáta na post predsedu Európskej komisie.

Rozhodla o tom v stredu večer na pracovnej schôdzi v rámci plenárneho zasadnutia parlamentu v Štrasburgu. V súčasnosti funkciu šéfa EP už druhý mandát po sebe zastáva José Manuel Barroso.

V dnešnom stanovisku pre médiá druhá najsilnejšia politická skupina v EP uviedla, že Európsky parlament bude o budúcom predsedovi Európskej komisie hlasovať v súlade s Lisabonskou zmluvou.

Stane sa tak na základe návrhu zo strany hláv štátov a vlád a po konzultácii s Európskym parlamentom, so zreteľom na výsledky európskych volieb, ktorá sa budú konať koncom mája 2014.

Strana európskych socialistov (PES) už dávnejšie oznámila, že sa rozhodla predložiť spoločného kandidáta na post predsedu EK, ktorý vzíde s návrhov jej straníckych organizácií.

Skupina S&D, ktorá je členom PES, je druhou najväčšou politickou frakciou v europarlamente. Združuje 194 poslancov z 28 krajín. Zo Slovenska tam patrí päť poslancov zo strany Smer-SD.

"Martin Schulz bol predsedom skupiny S&D osem rokov a naším úspešným kandidátom na predsedu Európskeho parlamentu v druhej časti súčasného mandátu. Vždy presadzoval spravodlivé a sociálne vyváženú víziu pre Európu," uviedol súčasný líder S&D v europarlamente Hannes Swoboda.

Swoboda pripomenul, že doteraz už viaceré národné socialistické strany združené v PES tiež nominovali Schulza ako svojho kandidáta pre nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Zároveň dodal, že S&D ako člen PES má takisto právo a povinnosť angažovať sa v nominačnom procese.

Skupina S&D, ktorej Schulz je členom, presadzuje alternatívnu víziu pre Európu s jasným programom pre ekonomické, finančné a environmentálne otázky a najmä na boj proti vysokej nezamestnanosti, rastúcej chudobe a zväčšujúcej sa priepasti medzi bohatými a chudobnými ľuďmi.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem