Británia prestane vyplácať príspevky na bývanie imigrantom z EÚ

Londýn 20. januára (TASR) – Británia prestane vyplácať sociálne príspevky na bývanie nezamestnaným prisťahovalcom z členských štátov Európskej únie (EÚ) od apríla tohto roka. Uviedli to dnes dvaja ministri, ktorí nechceli byť menovaní. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministri označili dávky na bývanie pre prisťahovalcov za "hanebnú zradu" britských pracujúcich, ktorú chcú zrušiť.

Ich slová pravdepodobne ešte zvýšia napätie medzi predstaviteľmi Británie a EÚ. Brusel už obvinil kabinet premiéra Davida Camerona, že vyvoláva paniku okolo prehlbovania integrácie EÚ. Naopak, ministri tvrdia, že britských robotníkov nahrádzajú v ostrovných firmách prisťahovalci.

Cameronova konzervatívna vláda sa snaží zastaviť rastúcu popularitu opozičnej Strany nezávislosti sprísnením pravidiel a podmienok pre vyplácanie sociálnych dávok prisťahovalcom.

Prieskumy verejnej mienky totiž ukázali, že britskí voliči označili prisťahovalcov za problém, ktorý ich najviac znepokojuje. Podnikatelia pritom tvrdia, že len veľmi ťažko nachádzajú robotníkov na menej kvalifikované pozície s nízkou mzdou. Práve tieto miesta obsadzujú imigranti.

1 bal gl