SOCIÁLNE: Caritas Europa upozornila na sociálne dôsledky úsporných opatrení

Rím 21. februára (TASR) – Politika uťahovania opaskov v štátoch Európskej únie (EÚ) po vypuknutí dlhovej krízy mala devastujúci vplyv na najchudobnejšie skupiny obyvateľov. Upozornila európska sieť katolíckych charitatívnych organizácií Caritas Europa. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Caritas Europa vo svojej správe konštatuje, že úsporné opatrenia vyvolali nepokoje a spôsobili sociálne problémy, ktoré môžu prerásť do dlhodobých problémov. Odvoláva sa pritom na vlaňajšie novembrové štatistiky Eurostatu, podľa ktorých sa v únii zvýšil počet ľudí zápasiacich s chudobou alebo s vylúčením zo spoločnosti v roku 2013 na 122,6 milióna zo 116,6 milióna v roku 2008.

A podiel obyvateľov EÚ, ktorí trpia hmotnou núdzou, v sledovanom období vzrástol z 8,5 % na 9,6 %, pričom v Grécku sa takmer zdvojnásobil na 20,3 % z 11,2 %.

Dôvodom sú podľa Caritas Europe škrty sociálnych výdavkov, výdavkov na bývanie, na zdravotníctvo aj vzdelávanie, a tiež zníženie počtu pracovných miest vo verejnom sektore. V mnohých prípadoch tak dočasné problémy ľudí prerástli do dlhodobého znevýhodnenia veľkej skupiny obyvateľov.

Sieť katolíckych charít preto vyzýva vlády v EÚ, aby zabezpečili a „garantovali“ všetkým minimálny príjem, zastavili daňové úniky, aby bolo bremeno dlhovej krízy rozdelené spravodlivejšie, obnovili verejné investície a vytvorili tak viac pracovných miest a posilnili sociálny systém.

Na záver vyzvali vlády, aby pri prijímaní rozhodnutí nezabúdali na ich vplyv na najslabšiu okrajovú vrstvu spoločnosti.

12 bal pop