Grécky odborový zväz sa rozhodol odložiť plánované štrajky

Atény 26. marca (TASR) – Najväčší grécky odborový zväz GSEE dnes oznámil, že odloží ďalšie štrajky po tom, ako lídri Európskej únie schválili finančnú pomoc zadlženému Grécku.

Správa vyvolala úľavu na kapitálovom trhu. Akcie na burze v Aténach do dnešného poludnia posilnili o 2,98 %, zatiaľ čo riziková prirážka 10-ročných gréckych dlhopisov sa znížila v porovnaní s úročením rovnakých nemeckých dlhopisov na 307 z 330 bázických bodov.

Grécko si pritom potrebuje tento rok požičať 54 miliónov eur a už v apríli a v máji musí splatiť úvery za zhruba 20 miliónov eur.

Vláda už prijala sériu úsporných opatrení, v rámci ktorých zvýšila DPH na alkohol, tabak a pohonné látky, zastavila rast dôchodkov, znížila platy štátnym zamestnancom a zredukovala im rôzne benefity. To sa však nepáčilo odborárom, podľa ktorých musia ľudia platiť za chyby politikov. Grécko však nemá na výber a musí šetriť.

Odborový zväz GSEE po dohode lídrov EÚ vo svojom dnešnom vyhlásení skonštatoval, že má obavy z prudkého rastu nezamestnanosti v Grécku, ale odloží plánované štrajky, aby vláde pomohol zlepšiť stav verejných financií.

"Chápeme, v akej situácii sa krajina nachádza," skonštatoval hovorca odborového zväzu Stathis Anestis a vyzval vládu, aby podporila ekonomiku, ktorej hrozí hlboká recesia.

Kabinet v Aténach odhaduje, že hrubý domáci produkt Grécka sa tento rok znížil o 1,2 až 1,7 %. Európska komisia je však pesimistickejšia a očakáva, že klesne o 2,25 %.

"Rozhodnutie EÚ prišlo po veľmi veľkom odklade, ktorý priniesol obrovské finančné náklady. Miera nezamestnanosti je podľa oficiálnych údajov na úrovni 10 %, ale my sme presvedčení, že v skutočnosti dosahuje až 16 %. Kým sa neprijmú opatrenia na pomoc malým podnikom a posilnenie ekonomiky, potom sa reálna nezamestnanosť vyšplhá do konca roka až na 20 % a oficiálna dosiahne 13 až 14 %. To bude veľký problém," dodal Anestis.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal pop