Nárok na dávky majú už aj Slováci pracujúci v Chorvátsku

Bratislava 8. júla (TASR) – Nárok na nemocenskú alebo dávky v nezamestnanosti už majú aj Slováci pracujúci v Chorvátsku, rovnako ako aj Chorváti pracujúci u nás. Informuje o tom na svojej stránke Sociálna poisťovňa. Chorvátsko sa 1. júla stalo 28. členským štátom Európskej únie (EÚ).

"V súvislosti s tým sa rozšírila pôsobnosť koordinačných nariadení Európskej únie v oblasti systému sociálneho zabezpečenia," informuje poisťovňa s tým, že podobne ako v iných štátoch únie môže občanom vzniknúť napríklad nárok na nemocenské, dávku v nezamestnanosti, úrazové dávky a zhodnotí sa im aj obdobie zamestnania pri výpočte dôchodku.

Od prvého júla 2013 sa tak koordinačné nariadenie vzťahuje aj na Chorvátov pracujúcich na Slovensku, a to v oblasti právnych predpisov dôchodkového, nemocenského, úrazového poistenia, ako aj poistenia v nezamestnanosti. "Zmluva medzi Slovenskou republikou a Chorvátskou republikou o sociálnom zabezpečení, ktorá platí od 1. mája 1998 a vzťahuje sa na poskytovanie dávok nemocenského poistenia a dávok dôchodkového poistenia nestratila platnosť, len sa už nebude uplatňovať," dodala poisťovňa.

mst vjo