Slovenské firmy posielaju do zahraničia pracovať menej zamestnancov

Bratislava 12. septembra (TASR) – Počet Slovákov, ktorých ich zamestnávatelia pracovne vyslali do krajín Európskej únie (EÚ), tento rok klesol. Kým k 1. septembru 2012 to bolo 37.056 pracovníkov, aktuálne je to za prvých osem mesiacov len 33.997 ľudí. Informovala o tom dnes Sociálna poisťovňa (SP).

Vo všeobecnosti počet slovenských občanov pracujúcich v EÚ klesá, no v dvoch najnavštevovanejších krajinách sa zvýšil. Ide o Nemecko a Rakúsko. "Kým v Nemecku pred rokom pracovalo 6889 slovenských zamestnancov alebo samostatne zárobkovo činných osôb, tento rok je to už 7829. V Rakúsku k 1. septembru pracovalo 4332, pred rokom to bolo 3485," informovala Jana Hrabková z komunikačného odboru SP.

Najväčší úbytok vyslaných pracovníkov zo Slovenska nastal v Poľsku. Z 1420 začiatkom septembra 2012 sa ich počet za rok znížil na 592. Sociálna poisťovňa zaznamenala aj pokles vyslaných pracovníkov do Českej republiky. Z 3120 ľudí vlani klesol ich počet na 2905 v tomto roku.

Údaje o individuálne zamestnaných Slovákoch v štátoch EÚ, ktorí platia poistné na sociálne poistenie do systému týchto krajín, nemá SP k dispozícii. Takéto osoby totiž nemajú voči poisťovni žiadne ohlasovacie alebo iné povinnosti. "Výnimku tvoria povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré sa musia odhlásiť z platenia poistného podaním formulára Registračný list fyzickej osoby," dodala Hrabková.

har vjo