Tomanová: Audítori z EK nezistili zásadné chyby v sociálnych podnikoch

Bratislava 13. januára (TASR) – Šéfka rezortu práce Viera Tomanová odmieta tvrdenia o zistení zásadných chýb audítormi Európskej komisie (EK) pri ich posledných kontrolách v sociálnych podnikoch na Slovensku. Túto informáciu dnes zverejnil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).

"Poznám tie prvotné názory audítorov. Konštatovali, že v národných projektoch neboli zistené zásadné chyby," povedala po dnešnom rokovaní vlády SR ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pripustila však, že komisia "určité" nedostatky zistila. Bližšie ich však nechcela konkretizovať, pretože ešte bude prebiehať pripomienkové konanie medzi Slovenskom a EK. "Možno do deviatich týždňov bude nejaká konkrétna a definitívna verzia odporúčaní a záverov," konštatovala. Pripomenula tiež, že komisia auditovala iba dva z 8 pilotných podnikov.

"Samotní audítori priznali, že nástroj sociálnych podnikov je legitímny nástroj, je zapísaný v operačnom programe," zdôraznila Tomanová. Nevidí tak dôvod, aby ich EK nejakým spôsobom zlikvidovala.

Okrem EK kontroluje sociálne podniky aj ich riadiaci orgán, teda rezort práce. "Na základe toho mi navrhli odstúpenie od zmluvy v jednom prípade," podotkla Tomanová. V podniku boli podľa nej zistené nedostatky, ktoré neboli následne odstránené. Podnik ARVIK dnes vyšetruje aj príslušný daňový úrad a Úrad boja proti korupcii.

emu gl