Lídri z najväčších ekonomík eurozóny rokovali o nezamestnanosti mladých

Rím 17. júna (TASR) – Nezamestnanosť mladých ľudí bola hlavnou témou rokovania ministrov z Talianska, Nemecka, Francúzska a Španielska, ktorí sa tento víkend stretli v Ríme. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Ministri na stretnutí pred blížiacim sa summit Európskej únie (EÚ) diskutovali najmä o plánoch, ako zapojiť Európsku investičnú banku (EIB) do oživenia úverov pre malé a stredné firmy v eurozóne. Prístup k peniazom by týmto firmám pomohol pri ďalšom rozvoji, vďaka ktorému by vytvorili nové pracovné miesta a prispeli tak k zníženiu nezamestnanosti.

"Musíme okamžite konať," vyhlásil taliansky premiér Enrico Letta.

Účastníci stretnutia sa zhodli na tom, že je potrebné urýchlene nájsť spôsob, ako znížiť nezamestnanosť mladých ľudí, dodal taliansky minister financií Fabrizio Saccomanni.

EIB by mohla poskytnúť na úvery pre malé a stredné firmy 60 miliárd eur. Okrem toho politici rokovali aj o financovaní týchto firiem prostredníctvom "mini dlhopisov", za ktoré by ručili štátne banky a fondy.

Miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku do 25 rokov v rámci EÚ prekročila hranicu 20 %. Najhoršia situácia je pritom na juhu kontinentu. Presnejšie, v Španielsku je bez práce viac než polovica ľudí do 25 rokov, v Portugalsku je to 42 % a v Grécku to bolo vo februári rekordných 64 %.

Členským štátom únie sa nedarí nájsť riešenie tohto problému. Úsporné opatrenia, ktoré museli jednotlivé vlády zaviesť, aby zredukovali rozpočtové schodky, mali za následok zrušenie tisícov miest v štátnej správe. Okrem toho vlády nemajú financie, aby podporili programy, ktoré by mladým priniesli prácu. Únia už vyčlenila 6 miliárd eur na vytvorenie pracovných príležitostí pre mladých ľudí. Obáva sa totiž dezilúzie celej generácie, ktorá sa po skončení štúdia zaradila rovno medzi nezamestnaných.

12 bal gl