Španielsko: Líbyjčanov vyradili z čiernej listiny Schengenu

Syrta 27. marca (TASR) – Španielske predsedníctvo EÚ informovalo dnes o zrušení zákazu cestovania do Schengenského priestoru, ktorý sa vzťahoval na niektorých občanov Líbye, vrátane jej vodcu Muammara Kaddáfího.

Ide o významný krok smerom k riešeniu vízového sporu, komplikujúceho vzťahy medzi európskymi krajinami a Tripolisom.

"Všetky mená líbyjských občanov uvedených v Schengenskom informačnom systéme boli odstránené," uvádza sa vo vyhlásení španielskeho rezortu diplomacie. "Vyjadrujeme ľútosť nad ťažkosťami a nepohodou, ktorú to spôsobilo líbyjským občanom."

K oznámeniu došlo po rokovaniach španielskeho ministra zahraničných vecí Miguela Ángela Moratinosa v líbyjskom meste Syrta, kde prebieha summit Ligy arabských štátov (LAŠ).

Vízová kríza bola výsledkom dlhodobého diplomatického sporu medzi Líbyou a Švajčiarskom. Vzťahy oboch krajín dramaticky zhoršili v roku 2008, keď v Ženeve nakrátko zadržali Kaddáfího syna Hannibala pre zakrátko odvolané obvinenia z týrania domácich zamestnancov.

Švajčiarsko v januári zaradilo na čiernu listinu 188 líbyjských predstaviteľov vrátane vodcu Kaddáfího a členov jeho rodiny, na ktorých sa preto vzťahoval zákaz vstupu do celého Schengenského priestoru. Rozhnevaná Líbya pozastavila vydávanie vstupných víz občanom zo všetkých krajín Schengenu.

Zdroj: Reuters

1 20 rsc