Španielsko: Ministri zahraničných vecí EÚ sa sústredili na západný Balkán

Córdoba 6. marca (TASR) – V apríli sa uskutoční nové stretnutie s lídrami troch hlavných etnických spoločenstiev Bosny a Hercegoviny (BaH) s cieľom podporiť proces ústavných reforiem. Oznámilo to dnes španielske predsedníctvo Európskej únie.

Neustále spory medzi srbskými, chorvátskymi a moslimskými lídrami v Bosne spomaľujú prijatie ústavných reforiem, potrebných pre dosiahnutie pokroku smerom k členstvu v EÚ a NATO.

„Podporujeme španielsky návrh zvolať v apríli stretnutie s bosnianskymi lídrami, po iniciatíve EÚ a USA v Camp Butmir,“ uviedol pre tlačovú agentúru DPA nemenovaný európsky diplomat.

Bosnianske rozhovory budú pokusom o oživenie takzvaného procesu z Camp Butmir, spusteného vlani EÚ a USA, v rámci ktorého sa však nepodarilo prelomiť politickú patovú situáciu. Dialógu bránia aj nadchádzajúce parlamentné voľby, ktoré sa v Bosne a Hercegovine uskutočnia v októbri.

Na jún je naplánovaný summit predstaviteľov EÚ a všetkých balkánskych krajín v Sarajeve. Zatiaľ však nie je jasné, či sa na ňom zúčastní aj Kosovo, ktorého nezávislosť neuznáva Srbsko a päť členských štátov EÚ.

Spor medzi etnickými skupinami v BaH bráni prijatiu ústavných reforiem, chýbajúca štátna suverenita zas vstupu krajiny do EÚ a NATO.

Slovenský minister zahraničných vecí a niekdajší vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva a osobitný vyslanec EÚ v Bosne Miroslav Lajčák uviedol, že EÚ by mala spoločne s USA, Ruskom a Tureckom zvýšiť tlak na politických lídrov BaH. „Tým momentálny pat veľmi vyhovuje,“ vyhlásil. „Všetci medzinárodní aktéri by mali hovoriť jedným hlasom. Ak budú politici v Bosne a Hercegovine vedieť, že ich podporujú určité strany, zastavia rozštiepenosť krajiny,“ dodal.

V španielskej Córdobe pokračuje druhým dňom neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ, na programe ktorého je aj otázka Balkánu spolu so situáciou na Blízkom východe a plánmi na zriadenie diplomatického zboru EÚ (European External Action Service – EAS).

Zdroj: DPA

3 ms bar