Španielsko posilňuje nádeje Islandu a Turecka na členstvo

Ministri zahraničných vecí diskutovali o možnosti otvorenia predvstupových rokovaní s Islandom už na summite EÚ, 16.-17. júna, vyhlásil španielsky minister zahraničných vecí Minister Miguel Angel Moratinos.

„Môžeme hovoriť o začatí rokovaní s Islandom ako kandidátskou krajinou… V princípe si nemyslím, že budeme mať veľa ťažkostí, musíme však počkať, ako sa nám podarí dosiahnuť konsenzus na zahrnutí tejto témy do agendy“, cituje jeho slová RTE.

Komisár Maroš Šefčovič dodal, že na ministerskom stretnutí zaznamenal „pevnú podporu“ pre Island.

Napriek hospodárskym problémom má táto severská krajina medzi členmi EÚ dosť silnú podporu. Komisár pre rozširovanie Štefan Füle 8. marca vyhlásil, že spor o náhradu 3,9 miliardy eur, ktoré stratili britskí a holandskí klienti po krachu banky Icesave, je bilaterálnou otázkou a neovplyvňuje členské šance krajiny.

Pozitívny signál Ankare

Španielske predsedníctvo sa snaží počas svojich šiestich mesiacov výraznejšie posunúť proces rozširovania EÚ a pozitívny signál vyslalo aj voči Turecku.

„Španielske predsedníctvo verí, že musíme rozhodne pokračovať v procese rokovaní a posunúť sa k otvoreniu nových kapitol“, vyhlásil Moratinos po zasadnutí Asociačnej rady EÚ – Turecko, ktoré sa konalo popri ministerskom stretnutí.

Španielsky minister nechcel špecifikovať, o koľkých nových kapitolách sa uvažuje. Uistil však, že v eÚ prebiehajú snahy a predsedníctvo „robí dodatočnú prácu v tých kapitolách, ktoré majú viac politických prvkov“.

Komisár Füle dodal, že existuje príležitosť otvoriť kapitoly o konkurencii a bezpečnosti potravín, pričom on by začal pracovať aj na energetike a vzdelávaní.

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoğlu vyhlásil, že jeho krajina je „rozhodnutá pokračovať v širokých reformách“.

V súvislosti s ústavnými reformami prijatými nedávno na návrh AKP v tureckom parlamente poznamenal, že ide o „pravdepodobne jednu z najširších reforiem v histórii Turecka“ a jeho krajina bude pokračovať v implementovaní „demokratických štandardov“ v zhode s právom EÚ.

Jednotní v globálnych otázkach

Ministri Moratinos a Davutoğlu zdôraznili potrebu užšej spolupráce v zahraničnopolitických otázkach. Podľa tureckého ministra môže jeho krajina prispieť k tomu, aby sa EÚ stala globálnym hráčom.

Ahmet Davutoğlu diskutoval so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashton o Iráne a jeho jadrových ambíciách, pričom Anakara pokračuje v snahe o mediáciu, pretože „úzky priestor pre diplomaciu stále existuje“.

Jeho slová potvrdzuje aj nezávislé vyhlásenie hlavného iránskeho jadrového vyjednávača, Saida Džaliliho. Navrhol, že by na tureckej pôde mohol rokovať s Catherine Ashton. Dátum však nebol špecifikovaný.

Catherine Ashton v Bruseli v pondelok vyhlásila, že je prpravená rokovať s iránskymi lídrami, no iba o ich kontroverznom jadrovom programe.

Ďalšie kroky

  • 16.-17.jún: Summit EÚ, ktorý bude rozhodovať aj o začatí predvstupových rokovaní s Islandom