Španielsko požiada EÚ o pomoc pri ochrane svojich hraníc pred migrantmi

Madrid 18. februára (TASR) – Španielsko požiada Európsku úniu o pomoc pri zabezpečení svojich štátnych hraníc pred migrantmi snažiacimi sa dostať na jeho územie z afrického kontinentu. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vládne zdroje.

Pokusy o masové prekročenie španielskych hraníc ilegálnym spôsobom vzbudili obavy bezpečnostných zložiek, ktoré podľa vlastných vyjadrení nie sú dostatočne vybavené na zvládnutie náporu 30.000 ľudí čakajúcich v Maroku na svoju príležitosť emigrovať. Predstavitelia vlády španielskeho premiéra Mariana Rajoya si myslia, že zodpovednosť za hraničnú kontrolu by mala byť zdieľaná s ostatnými členmi EÚ.

V pondelok sa 150 ľuďom podarilo prekonať hranice mesta Melilla, ktoré je španielskou enklávou ležiacou v Maroku. Začiatkom februára sa 15 ľudí utopilo neďaleko ďalšej tamojšej španielskej enklávy Ceuta, snažiac sa uniknúť pred bezpečnostnými silami, ktoré na nich spustili paľbu gumenými projektilmi. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová tento postup odsúdila.

3 tth hy