Španielsko upozornilo. že sankcie voči Rusku stáli EÚ 21 miliárd eur

Brusel 9. februára (TASR) – Sankcie, ktoré doteraz Európska únia prijala voči Rusku, predstavujú z hľadiska jej ušlých ziskov sumu 21 miliárd eur. Uviedol dnes v Bruseli v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti šéf španielskej diplomacie José Manuel Garcia-Margallo.

„Sankcie boli pre nás všetkých vysokou cenou. Doteraz EÚ stratila 21 miliárd eur vinou nerealizovaných exportov,“ spresnil Garcia-Margallo po príchode do Bruselu.

Diplomati EÚ na dnešnom zasadaní v Bruseli rokovali o možných nových sankciách proti Moskve v reakcii na nedávne zosilnenie vojnových udalostí na východne Ukrajiny.

Rada ministrov sa dohodla na rozšírení čierneho zoznamu s menami občanov Ruska a proruských ukrajinských predstaviteľov, na ktorých bol uvalený zákaz vycestovať do EÚ a ktorým boli zmrazené bankové kontá. Nová vlna sankcií však nadobudne platnosť až 16. februára, ak neuspejú iniciatívy zamerané na obnovenie mieru na východe Ukrajiny.

Šéf španielskej diplomacie s odkazom na doterajšie kolá sankcií EÚ proti Rusku upozornil, že ďalším sankciám by mohlo predísť schválenie nového mierového plánu, ktorý Ukrajine a Rusku minulý týždeň predložili nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande. Garcia-Margallo túto iniciatívu označil za „poslednú šancu ako sa vyhnúť rozširovaniu sankcií“.

Španielsko patrí medzi tie európske krajiny, ktoré sa zdráhajú ešte viac prehĺbiť drastické ekonomické sankcie proti Rusku, prijaté v júli 2014. Na druhej strane je blok krajín tvorený troma pobaltskými krajinami, Poľskom a Britániou, ktorý otvorene vyjadruje podporu uvaleniu posilnených sankcií voči Moskve v prípade, že násilie na východe Ukrajiny, ktoré sa od začiatku roka vystupňovalo, nebude rýchlo zastavené.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab