Španielsko verí, že sa podarí dohodnúť summit s prezidentom Obamom

Brusel/Madrid 2. februára (TASR) – Európska únia stále verí, že sa jej v priebehu roka podarí zorganizovať stretnutie s prezidentom Spojených štátov Barackom Obamom napriek jeho rozhodnutiu nezúčastniť sa na plánovanom májovom summite. S odvolaním sa na európskych predstaviteľov o tom dnes informovala agentúra Associated Press.

Španielsko, súčasná predsednícka krajina EÚ, naplánovalo summit na 24. mája, predstavitelia Bieleho domu však v pondelok potvrdili, že Obama sa naň nechystá pre preplnený pracovný program.

"Budeme s USA spolupracovať pri hľadaní obojstranne vyhovujúceho dátumu summitu … Ľudia majú nabitý program a pán Obama býva v Európe často," uviedol hovorca Európskej komisie Michael Mann.

Predseda frakcie vládnej Socialistickej strany v španielskom parlamente José Antonio Alonso dnes vyjadril sklamanie nad neúčasťou prezidenta Obamu na májovom summite EÚ-USA v Madride.

Americká administratíva by podľa neho mala pamätať na to, že Európa je hospodárska veľmoc a "prominentný politický hráč".

2 ms juh