Španielsko vyzýva v mene EÚ Kubu, aby prejavila ochotu v oblasti ľudských práv

Madrid 15. februára (TASR) – Španielsko, ktoré predsedá Európskej únii, dnes vyzvalo Kubu, aby preukázala dobrú vôľu v oblasti rešpektovania ľudských práv. Madrid pritom chce zároveň presvedčiť úniu, aby zvýšila úroveň vzťahov s komunistickým ostrovom.

Kubánska "angažovanosť" je potrebná na presvedčenie šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej a európskych lídrov schváliť zmeny v spoločnej pozícii EÚ voči Kube z roku 1996, uviedol španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos.

Španielsky predstaviteľ to vyhlásil v Madride na spoločnej tlačovej konferencii s Ashtonovou a brazílskym rezortným kolegom Celsom Amorimom. Spoločné stretnutie sa pritom nezaoberalo vzťahmi medzi EÚ a Kubou.

Súčasná európska politika spája dialóg s demokraciou a slobodou na komunistickom ostrove. Táto politika podľa Moratinosa priniesla niekoľko výsledkov, Španielsko však bude požadovať viac flexibilnejší prístup.

"Táto otázka bude prediskutovaná v rámci pracovných skupín a uvidíme, aký stupeň konsenzu môžeme na európskej úrovni dosiahnuť," konštatoval minister.

Zdroj: DPA

3 hol bar