Španielsko: EÚ zvažuje zdieľanie údajov o leteckých pasažieroch

Toledo 21. januára (TASR) – Členské štáty Európskej únie musia zdieľať viac informácií o pasažieroch prelietavajúcich cez ich územie a zvážiť umiestnenie policajtov na paluby svojich civilných lietadiel s cieľom zvýšiť bezpečnosť. Dohodli sa na tom dnes ministri vnútra únie.

Krajiny EÚ už zdieľajú informácie o pasažieroch so Spojenými štátmi a na niektorých medzinárodných letoch pôsobia palubní inšpektori USA, únia však doteraz na svojom území nezaviedla podobný systém.

"Očividne stojíme pred možnosťou umiestnenia ľudí na paluby (civilných letov) s cieľom udržať bezpečnosť," povedal komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Jacques Barrot novinárom na neformálnom stretnutí s ministrami vnútra štátov únie v španielskom meste Toledo.

Ministri sa na stretnutí zhodli, že sa musia "posunúť smerom k Európskemu registru pre uchovávania osobných dát pasažierov leteckej dopravy (PNR), ktorý je absolútne nevyhnutným nástrojom" v boji proti terorizmu, uviedol španielsky minister vnútra Alfredo Pérez Rubalcaba.

Španielsko je v súčasnosti držiteľom rotujúceho predsedníctva EÚ a do konca júna bude predsedať stretnutiam ministrov o vnútorných otázkach, ako je napríklad bezpečnosť.

Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová sa na stretnutí snažila zmierniť obavy niektorých európskych krajín z používania telesných skenerov na letiskách tvrdením, že s vývojom technológie sa stanú menej rušivými.

Napolitanová po stretnutí s ministrami vnútra EÚ poprela, že by USA tlačila na európske krajiny, aby skenery zaviedla. Zároveň však dodala, že kvalitnejšia skríningová technológia je kľúčová pri ochrane cestujúcich pred terorizmom.

Systém PNR umožňuje leteckým spoločnostiam zdieľať údaje o pasažieroch. V rámci dohody uzavretej v roku 2007 medzi EÚ a Spojenými štátmi musia európske letecké spoločnosti prevádzkujúce transatlantické lety posúvať svoje údaje v PNR bezpečnostným úradom v USA, ale nie sú povinné systematicky zdieľať údaje s bezpečnostnými službami v krajinách EÚ.

Informovala agentúra DPA.

3 20 ms dem