Spoločný register pre transparentné lobovanie v EÚ má za sebou prvý rok

Brusel 22. júna (TASR) – Register transparentnosti, spoločný pre Európsky parlament (EP) a Európsku komisiu (EK), si pripomína v sobotu 23. júna prvé výročie svojho vzniku. Podľa podpredseda EK Maroša Šefčoviča, má nový register transparentnosti za sebou veľmi sľubný prvý rok.

Spoločný register transparentnosti je určený pre subjekty, ktoré sa zaoberajú presadzovaním či zastupovaním záujmov a lobovaním v inštitúciách EÚ. Elektronický register poskytuje občanom podrobné informácie o tom, kto sa usiluje podporiť a ovplyvniť tvorbu európskej politiky a predstavuje podnetný príklad spolupráce medzi inštitúciami EÚ.

Toto výročie sa časovo prelína s rozhodnutím Rady ministrov, ktorá si takisto želá byť zastúpená prostredníctvom pozorovateľa vyslaného na spoločný sekretariát, ktorý zabezpečuje každodennú správu registra.

"Máme za sebou veľmi sľubný prvý rok. Počty zaregistrovaných subjektov hovoria sami za seba. Rovnakým kódexom správania je teraz vo vzájomných vzťahoch s našimi inštitúciami viazaných vyše 5150 organizácií a registrácie majú naďalej stúpajúci trend,“ povedal dnes eurokomisár zodpovedný za administratívu a medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič.

Podľa jeho slov je rozhodnutie Rady zapojiť sa ako pozorovateľ signálom pre verejnosť, že všetky tri hlavné inštitúcie EÚ v tejto dôležitej oblasti spolupracujú. Šefčovič sa netají želaním, že by čo najskôr uvítal plnú účasť Rady v registri transparentnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh