Spor o umelý útes v Gibraltáre vyvolal napätie medzi Londýnom a Madridom

Brusel 5. augusta (TASR) – Uprostred letnej dovolenkovej sezóny sa vyhrocuje diplomatický spor medzi dvoma členskými štátmi EÚ, Španielskom a Britániou. Dôvodom sú udalosti súvisiace s Gibraltárom. Európsky internetový denník EUobserver dnes pripomenul, že Madrid uvažuje o uložení poplatkov vo výške 50 eur na prichádzajúce a odchádzajúce autá do a z Gibraltáru, čím chce získať kompenzácie pre španielskych rybárov, obmedzených vo výkone ich činnosti.

Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Garcia-Margallo v nedeľu (4. 8.) uviedol, že nové clá pre automobily "môžu pomôcť rybárom postihnutým ničením ich rybných lovísk".

Šéf španielskej diplomacie uvažujem okrem toho aj o ďalších možných opatreniach, napríklad o zvýšených kontrolách španielskych daňových orgánov na asi 6000 obyvateľov Gibraltáru s majetkom v Španielsku, o uzavretí španielskeho vzdušného priestoru pre lety smerujúce na skalnatý výbežok patriaci Británii a o prinútení tamojších internetových hazardných herných spoločností, aby fungovali podľa španielskeho práva.

Britské ministerstvo zahraničných vecí po vyhláseniach z Madridu uviedlo, že bude žiadať podrobné vysvetlenia o opatreniach, ktoré sú zámerne zacielené na Gibraltár a jeho obyvateľov.

Súčasný spor vypukol pred dvoma týždňami, keď gibraltárske úrady začali ohradzovať morské oblasti okolo skalnatého územia patriaceho Británii. Zdôvodnenie Gibraltáru je také, že vytvorenie umelého útesu povedie k zvýšeniu počtu rýb.

Španielsko, ktoré popiera 300-ročnú britskú suverenitu nad malým územím na južnom cípe krajiny, zas argumentuje, že gesto gibraltárskych úradov je určené na zablokovanie prítomnosti španielskych rybárov v týchto vodách.

Zakrátko po začatí prác na budovaní umelého útesu španielske orgány zvýšili počet hraničných kontrol na španielsko-gibraltárskej hranici. To viedlo k vytváraniu dlhých kolón automobilov a niekoľkohodinovým oneskoreniam vodičov. Španielske úrady popreli, že zvýšené kontroly sú odvetou za budovanie betónového útesu v mori.

Gibraltár už podal sťažnosť na Európsku komisiu (EK) pre zvýšené hraničné kontroly zo strany Španielska.

Územie známe ako Bralo, ktoré odstúpilo Španielsko Veľkej Británii po podpísaní Utrechtskej dohody z roku 1713, je pravidelným zdrojom napätia medzi Madridom a Londýnom.