Spravodajkyňa EP pre Kosovo požaduje uznanie Kosova aj Slovenskom

Brusel 7. septembra (TASR) – Spravodajkyňa Európskeho parlamentu pre Kosovo, europoslankyňa rakúskych zelených Ulrike Lunaceková, sa dnes v Bruseli opakovane vyslovila za uznanie nezávislosti Kosova aj ostávajúcimi piatimi členskými štátmi Európskej únie, medzi ktoré patria Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.

Podľa jej slov by sa už tiež nemali spochybňovať kosovské hranice. Sever Kosova považuje Lunaceková za súčasť tejto balkánskej krajiny. V budúcnosti nesmie vzniknúť v EÚ "druhý Cyprus s nejasnými hranicami", citovala slová europoslankyne rakúska tlačová agentúra APA.

Spravodajkyňa však pripustila, že situácia na severe Kosova, ktorá je ešte komplikovaná, by mala byť súčasťou plánovaného obnoveného dialógu medzi Belehradom a Prištinou. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že sa ju podarí vyriešiť. S optimizmom vníma Lunaceková realizáciu už dohodnutých záležitosti v praxi zo strany novej srbskej vlády.

Rakúska europoslankyňa vyjadrila potešenie z faktickej nezávislosti Kosova po tom, čo tam skončil svoju činnosť Medzinárodný civilný úrad (ICO).

Iba nedávno vyzval aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz Srbsko, aby pristúpilo k uznaniu nezávislosti Kosova. Vzájomné uznanie je predpokladom pre vstup do Európskej únie, vyplynulo zo Schulzových slov po bruselskom stretnutí so srbským premiérom Ivicom Dačičom.

5 le hi