Srbskí socialisti prisľúbili podporu prozápadným silám

Socialisti, bývalá strana Slobodana Miloševiča, ktorá držala v šachu celú srbskú politickú scénu po májových predčasných voľbách, sa po druhom kole rokovaní rozhodla pre koalíciu s prozápadnými silami.

Oznámeniu predchádzalo šesť týždňov rokovaní, počas ktorých sa už zdalo, že socialisti zostanú verní odkazu svojho lídra 90. rokov, ktorý zomrel v haagskom väzení. „Väčšina vedenia strany podporila zostavenie vlády a proeurópskou alianciou“, citovala srbská štátna tlačová agentúra Tanjug šéfa Socialistickej strany Ivicu Dačića.

Pre socialistov to nebola ľahká dilema. Sú si vedomí, že svojim rozhodnutím sklamú značnú časť svojho voličstva. Pravdepodobne ale prevážila snaha o rehabilitáciu strany, ktorá už nechce byť spájaná s vojnami, izoláciou a chudobou deväťdesiatych rokov.

Napriek tomu mali programovo viac spoločné Radikálnou stranou Tomislava Nikoliča, predovšetkým jasný postoj k nezávislému Kosovu. Dačićova strana ale nemala záujem na úplnom zmrazení európskeho smerovania, nakoľko hospodársky progres je predpokladom pre štedrú sociálnu politiku, ktorú prisľúbili voličom. To mal byť podľa niektorých informácií aj bod, na ktorom stroskotali rokovania s radikálmi.

Podpora socialistov pravdepodobne nebude zadarmo. Zdroje BBC hovoria, že im boli prisľúbené niektoré kľúčové ústavné funkcie, napríklad post predsedu parlamentu a dva ministerské posty: vnútro a energetika (niektoré zdroje hovoria tiež o financiách) ako aj miesta v štátnych podnikoch. Detaily dohody ešte neboli zverejnené.

Z volieb vyšla víťazne pro-EÚ koalícia troch strán okolo Demokratickej strany prezidenta Borisa Tadiča. Druhá skončila Radikálna strana a tretia Koštunicova Demokratická strana Srbska. Európska únia privítala výsledky volieb a prisľúbila proeurópsky orientovanej vláde všetku svoju podporu. Len pár dní pred rozhodujúcicmi voľbami Brusel podpísal s Belehradom Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA), napriek tomu, že odchádzajúci premiér Koštunica hrozil, že ju okamžite po voľbách potopí.

Srbským bezpečnostným zložkám sa pred dvoma týždňami podarilo zadržať jedného z posledných štyroch hľadaných odvinených z vojnových zločinov, Stojana Župljanina. Ten sa medzičasom už nachádza v Haagu, kde poprel všetky jemu vznesené obvinenia a zaželal zvyšným obvineným na úteku dlhý život na slobode. Plná spolupráca srbských úradov s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu je podmienkou, ktorú formulovali členské štáty EÚ na to, aby mohla podpísaná asociačná dohoda vstúpiť do platnosti. Na liste hľadaných ešte stále zostávajú tri mená vrátane Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča.