Srbsko a Chorvátsko pracujú na integrácii

Krátka správa

Srbský provládny denník Politika priniesol dnes (9. augusta 2007) správu, že Srbsko nevstúpi do EÚ, ak táto uzná nezávislosť Kosova. Táto správa sa objavila len deň predtým, ako sa má v Belehrade zísť medzinárodný tím vyslancov, od ktorých sa očakáva posun v otázke Kosova.

Nedávno zverejnené prieskumy verejnej mienky naznačujú, že podstatná väčšina Srbov si želá, aby krajina do Únie vstúpila. Reálne je Srbsko od členstva vzdialené ešte nemálo rokov, najmä vďaka vojne sprevádzajúcej rozpad Juhoslávie v 90. rokoch.

Srbský podpredseda vlády Božidar Djelič má, podľa vlastných vyjadrení jasný názor na to, kedy by sa Srbsko malo stať členom EÚ. Podľa Djeliča by to malo byť v roku 2014. O presnom dátume má tiež konkrétnu predstavu, ideálnym sa mu javí 28. jún, čo je srbský cirkevný sviatok Vidovdan.

K tomuto dátumu sa viaže niekoľko významných udalostí. V roku 1389 bitka na Kosovom poli, 1914 atentát na dediča rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajeve, 1921 vyhlásenie ústavy Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Milosevič v tento deň v roku 1989 predniesol reč pri 600. výročí bitky na Kosovom poli. V tento istý deň, ale roku 2001 bol deportovaný do Haagu. Presne o päť rokov neskôr bola Čierna Hora prijatá za 192. člena OSN. Djelič by dátum 28. júna 2014 považoval za „symbolický koniec 20. storočia“. Netreba opomenúť, že ide tiež o začiatok nového rozpočtového obdobie pre EÚ.

Chorvátsko rieši momentálne iné problémy. Oveľa bližšia perspektíva členstva ukladá na vládu bremeno zodpovednosti. Chorvátske ministerstvá obrany a zahraničia plánujú rozšírenie kampane o prínosoch členstva v EÚ a NATO. Chorvátska podpora členstva sa podľa miestnych agentúr v poslednom období pohybuje okolo 53 %.