Srbsko a Čierna hora – do Únie každý zvlášť

 

Krátka správa

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn na návšteve Srbska povedal, že Belehrad a Podgorica by mali pracovať na pokojnom rozdelení. To by malo nasledovať po historickom referende v Čiernej hore, ktoré sa konalo 21. mája 2006. Rehn podčiarkol potrebu, aby sa obe strany angažovali „v konštruktívnom dialógu”, a aby dodržiavali dohodnuté štandardy s EÚ o rozdelení voľnej federácie.

Podľa Rehna dvere do Únie zostávajú otvorené pre Srbsko. Negociácie o Stabilizačnej a asociačnej dohode sa znovu naštartujú, keďže vojnový zločinec Ratko Mladič je vo väzení a bude postavený pred Haagsky tribunál. Loptička je na srbskej strane ihriska, povedal Rehn.

Rehn zároveň povedal, že EÚ v krátkej dobe „predstaví nový negociačný mandát pre Čiernu horu a modifikovaný mandát pre Srbsko ako nástupnícky štát po federácii Srbska a Čiernej hory. Rehn si myslí, že Čierna hora by mohla do konca roka 2006 dokončiť rozhovory o Stabilizačnej a asociačnej dohode.

Medzitým Srbsko predstavilo platformu pre rozhovory o budúcom štatúte Kosova. Kosovu v nej ponúka „viac ako autonómiu, ale menej ako samostatnosť”. Ďalšie, už šieste kolo rozhovorov o štatúte Kosova, sa konalo 31. mája. Očakáva sa, že rozhovory o konečnom štatúte provincie sa začnú v júli.