Srbsko oslavuje historické priateľstvá

Foto: flickr.com (agnes_madinina)

Konferencia sa koná 5. až 6. septembra v Belehrade. Tento rok oslavuje hnutie 50. výročie prvého summitu Hnutia nezúčastnených krajín (HNK). Prvé stretnutie sa uskutočnilo v roku 1961 taktiež v Belehrade. Podľa organizátorov sa na summite zúčastní 113 delegácii.

Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič uviedol, že summit bude, hneď po Valnom zhromaždení OSN, najväčšie stretnutie, ktoré sa tohto roku vo svete uskutoční.

Egyptský minister zahraničných vecí Mohamed Kamel Amr ocenil vo svojom úvodnom príhovore možnosť stáť na miest,e kde bola táto organizácia pred 50 rokmi založená.

Zároveň povedal, že členovia HNK sú vďační zakladateľom organizácie za to, že ciele, ktoré sa určili na začiatku, sú stále prioritou tejto organizácie – rešpektovanie teritoriálnej integrity a suverenity rozvojových krajín, postaviť sa hrozbám a jadrové odzbrojenie. Minister dodal, že napriek rozpadu bipolárneho sveta sa HNK rozširuje a momentálne má 120 členov, čo sú takmer dve tretiny všetkých krajín sveta. Zdôraznil, že úlohou organizácie je naďalej podporovať nezávislosť rozvojových krajín – ekonomicky a politicky – a pomáhať im v ich snahe vymaniť sa spod kolonializmu.

Srbský prezident Boris Tadič vyhlásil, že Belehrad uznáva a dodržuje zásady a princípy tohto hnutia napriek tomu, že Srbsko nie je členom HNK, len pozorovateľom.

„Cítime, že je to v záujme Srbska posilniť a obnoviť historické priateľstvá, ktoré sa pestovali desaťročia. Naším cieľom je naďalej posilniť momentálnu úroveň politickej a ekonomickej spolupráce s hrdými národmi, ktoré sú tu dnes prítomné," povedal Tadič.

Členmi HNK je 118 krajín a zastupuje približne dve miliardy ľudí.

Podľa Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda, sa chce Srbsko touto formou uistiť, že sa Kosovu nedostane ďalšie medzinárodné uznanie.

Podľa Jeleny Miličovej, riaditeľky Centra pre Euro-atlantické štúdie, chce Belehrad týmto spôsobom navodiť falošný dojem o medzinárodnej podpore pre jeho „snahu zabrániť ďalšiemu uznaniu nezávislosti Kosova“.

Doteraz uznalo Kosovo 81 krajín, pričom z toho 32 členov HNK.