Srbsko do EÚ bez Kosova nepôjde

Srbský premiér Vojislav Koštunica

Krátka správa

Srbský parlament prijal 26. decembra rezolúciu, ktorá predpokladá zhoršenie diplomatických vzťahov s EÚ a USA v prípade, že uznajú nezávislosť Kosova. Môže sa tak stať prvým krokom k medzinárodnej izolácii Srbska. Text rezolúcie pripravili strany srbskej vládnej koalície – strana premiéra Vojislava Koštunicu a prezidenta Borisa Tadiča.

V parlamentnej diskusii vystúpil srbský premiér Vojislav Koštunica so silne proti americkou rétorikou: „Amerika sa otvorene snaží o deštrukciu medzinárodného poriadku. Amerika, ktorá kedysi predstavovala symbol slobody, dnes obhajuje politiku sily“, cituje premiéra agentúra AP. 

Belehrad má už  v januári podpísať s EÚ Stabilizačnú a asociačnú dohodu, ktorá sa považuje za prvý krok k získaniu štatútu kandidátskej krajiny. Podľa rezolúcie by dohoda mala byť podpísaná len s cieľom zachovania suverenity a teritoriálnej integrity Srbska. Radikálna skupina Tomislava Nikoliča, najpočetnejšia strana v srbskom parlamente, požadovala, aby Belehrad dohodu nepodpisoval, pokiaľ v nej nebude explicitne uvedené, že Kosovo je súčasťou územia Srbska.

Líder opozičnej liberálnej strany Čedomir Jovanovič, ktorého strana podporuje nezávislosť Kosova, uviedol, že rezolúcia predstavuje úder pre srbské ambície stať sa členom EÚ, píše denník International Herald Tribune. Jovanovič je 36 ročný srbský politik, kritik premiéra Koštunicu, ktorý kandiduje v januárových srbských prezidentských voľbách.

Dokument tiež požaduje efektívnu ochranu životov a majetku Srbov žijúcich v Kosove. Odmieta 1800-člennú policajnú misiu EÚ, ktorá by mala preberať správu nad Kosovom od jednotiek OSN.

Okrem toho sa očakáva, že po vyhlásení nezávislosti Kosova, Belehrad uvalí na provinciu ekonomické embargo. Obyvatelia Kosova sú pri tom začne závislí na dodávkach elektriny a potravín zo Srbska.

Kosovský predstavitelia prisľúbili vyhlásenie nezávislosti začiatkom roka 2008. Väčšina krajín Európskej únie ako aj Spojené štáty avizovali že nezávislosť srbskej provincie uznajú, keďže Srbsko stratilo de facto kontrolu nad Kosovom už v roku 1999.