Srbsko: EÚ odmieta Koštunicovu kritiku

 

Krátka správa

Hovorkyňa komisára pre rozširovanie Olliho Rehna Krisztina Nagy 21. júna odmietla výroky srbského premiéra, podľa ktorého „politika permanentného určovania podmienok, ktorú EÚ vykonáva voči Srbsku, je úplne nesprávna a doteraz mala iba negatívne následky.“

Takáto kritika odhaľuje frustráciu Belehradu z rozhodnutia EÚ z 3. mája pozastaviť rokovania o Stabilizačnej a asociačnej zmluve (SAD), pretože Srbsko nevydalo vojnových zločincov Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča Haagskemu tribunálu (ICTY).

„Obviňovať Európsku úniu z nedostatkov vlastnej krajiny nedáva zmysel,“ vyhlásila Nagy. Pripomenula Srbsku, že plná spolupráca s Haagom podmieňuje jeho európsky osud, a že ide iba o ďalší prípad uplatňovania politiky kondicionality zo strany EÚ voči kandidátovi na členstvo.

Na Zasadnutí Západoeurópskej únie (WEO) v Paríži 20. júna srbský minister zahraničných vecí Vuk Draškovič rovnako spochybnil politiku EÚ a poznamenal, že hľadanie dvoch utečencov by bolo efektívnejšie, „ak by srbským pomohli aj európske tajné služby”.

Nemecké média 22. júna upozornili na úmysel nemeckej vlády stretnúť sa s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel s cieľom prediskutovať spoluprácu s nemeckou tajnou službou (BND).