EÚ sa podľa Koštunicu pridala na stranu albánskych separatistov

Belehrad 11. októbra (TASR) – Európska únia sa v roku 2008 postavila na stranu albánskych separatistov a otvorenými ultimátami prinútila súčasnú vládu, aby zmenila rezolúciu odovzdanú Valnému zhromaždeniu OSN. Tvrdí to líder opozičnej Demokratickej strany Srbska (DSS) a niekdajší prezident Vojislav Koštunica.

Krajina si v týchto dňoch pripomenula 10. výročie demokratických zmien a pádu režimu bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča. Brusel podľa Koštunicu, ktorý v roku 2000 vystriedal Miloševiča na poste hlavy štátu, od roku 2008, keď Kosovo vyhlásilo nezávislosť, "využíva pokračovanie európskych integrácií na otvorené vydieranie Srbska v prospech falošného štátu Kosovo".

Niet pochýb, že EÚ bude ešte viac a silnejšie tlačiť na Srbsko, aby kvôli pokračovaniu európskych integrácií bolo kooperatívnejšie pri nastolení dobrých susedských vzťahov s Kosovom, dodal Koštunica.

"Nástojíme na tom, aby Srbsko bránilo svoj štátny záujem od každého nového pokusu EÚ, aby s konečnou platnosťou vzala Kosovo," vyhlásil Koštunica pre srbské médiá.

"Politické a ekonomické zmeny sú v Srbsku možné len v prípade zmeny zhubnej politiky súčasnej vlády, podľa ktorej EÚ nemá alternatívu a ktorá vedie krajinu do ekonomického aj politického kolapsu," dodal.

Podľa lídra DSS bude potrebné vytvorenie "novej národnej politiky". Jej cieľom bude samotné Srbsko a jeho vnútorný rozvoj v rámci najlepších európskych hodnôt a štandardov, ktoré sú v záujme krajiny. Ako dodal, ten cieľ nevylučuje ani možnosť, že sa "celistvé Srbsko, keď to bude reálne", pričlení k EÚ.

Koštunica ďalej uviedol, že existuje základný a neprekonateľný rozpor medzi srbskou ústavou, ktorá Kosovo definuje ako neoddeliteľnú súčasť Srbska, a rozhodnutím 22 členských štátov EÚ, ktoré vyhlasujú, že uznávajú jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova. "Preto sú aj všetky tvrdenia, že Kosovo a EÚ sú dve rôzne otázky, najobyčajnejšou propagandou," uzavrel Koštunica.

12 zsl sla