Srbsko je bližšie k začiatku prístupových rokovaní

foto: Žena prechádza okolo grafiti "EÚ ? Nie, ďakujeme!" 20. februára 2008 v Belehrade. zdroj: TASR

Ministri zahraničia európskej 27-čky vyslali Srbsku signál, že EÚ je pripravená začať prístupové rokovania. Ako prvý krok dostala Európska komisia mandát vypracovať posudok na srbskú prihlášku do EÚ, ktorú Belehrad Bruselu zaslal vlani v decembri.

Akýkoľvek posun vo vyjednávaniach bol ale od tej doby zmrazený, pretože holandskí predstavitelia trvali na lepšej spolupráci Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY). Požadovali predovšetkým, aby pred haagsky tribunál predstúpili vojenskí generáli Ratko Madič a Goran Hadžic, ktorí sú obvinení zo spáchania vojnových zločinov počas vojny po rozpade Juhoslávie v 90. rokoch.

Holanďania vnímajú túto záležitosť obzvlášť citlivo, pretože v dobe, kedy došlo k vyvraždeniu ôsmych tisícov ľudí v bosnianskej Srebrenici, v oblasti pôsobili asi štyri stovky ozbrojených holandských vojakov. V priebehu vyšetrovania prijala holandská vláda čiastočnú zodpovednosť a ako dôsledok v roku 2002 odstúpila vláda premiéra Wima Koka.

Včerajší úspech, ktorý sa podarilo dosiahnuť je podľa väčšiny komentátorov pripisovaný najmä Belgicku. Slovensko bolo tiež medzi krajinami, ktoré žiadali o zaradenie tohto bodu na rozhodnutie Rady, pričom Slovensko plne podporuje čo najskorší začiatok prístupových rokovaní EÚ so Srbskom.

Belgický minister zahraničiaSteven Vanackere, ktorý rokovaniu predsedal si pochvaľoval, že v konečnej verzii textu, ktorý bol prijatý sú všetky požiadavky vyvážené. Kompromisný text ocenil aj holandský minister Uri Rosenthal.

Šéf delegácie EK v Srbsku Vincent Degert, považuje za realistické, aby prístupové rozhovory začali v horizonte jedného roku. Najprv ale musí tento krok odobriť Európska komisia, ktoré vo svojom stanovisku zhodnotí všetky aspekty pripravenosti Srbska na členstvo.

Rýchlosť trabantu, nie mercedesu

K tomu, že sa ministri rozhodli požiadať Komisiu o stanovisko, prispelo aj nedávne oznámenie Srbska, že začne rokovania s kosovskými politickými predstaviteľmi. Od roku 2008, kedy Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť ho Srbsko naďalej považuje za svoju provinciu. Belehrad upozornil, že o štatúte Kosova rokovať nehodlá.

Srsbksá vláda rozhodnutie úniových šéfov diplomacie prijala s miernym optimizmom. Niektorí ministri hovorili o historickom kroku a novej ére v modernej histórii Srbska. Minister práce Rasim Ljajić, ktorý ešte nedávno pôsobil ako koordinátor pre vyhľadávanie vojnových zločincov si ale uvedomuje, že cesta jeho krajiny do EÚ bude ešte dlhá a zložitá. „Sme na ceste do Európy, ale smerujeme tam rýchlosťou trabantu, nie mercedesu“, vyhlásil.