Srbsko je vraj pripravené

srbsko, dinkič

 

Krátka správa

Srbský minister financií Mladjan Dinkič v rozhovore pre denník Financial Times uviedol: „Po ďalšom funkčnom období vo vláde budeme pripravení. Do roku 2012 uskutočníme všetky reformy.“

Optimistické vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa Dinkičova strana G-17, orientovaná na voľný trh, vyhráža, že vystúpi z koalície, vedenej Vojislavom Koštunicom, ak sa do konca septembra opäť nerozbehnú rokovania Srbska a EÚ o tzv. Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAD).

Rokovania o SAD, zamerané na nadviazanie užších vzťahov medzi EÚ a Srbskom, boli v máji pozastavené kvôli neschopnosti Srbska zatknúť a vydať Medzinárodnému trestnú tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY) bývalého generála Ratka Mladiča, podozrivého zo spáchania vojnových zločinov, ktorý sa údajne ukrýva v Srbsku.

Premiér Vojislav Koštunica v júli v Bruseli predstavil nový akčný plán, zacielený na podporu opatrení, ktoré by mali viesť k dolapeniu Mladiča, no EÚ i hlavná žalobkyňa OSN Carla del Ponte naň zareagovali vlažne. Vyhlásili, že viac ako nové stratégie a dokumenty sú pre opätovné spustenie rokovaní Únie so Srbskom potrebné konkrétne výsledky.

Očakáva sa, že predstavitelia EÚ tento odkaz zopakujú aj v septembri, a rokovania ostanú zmrazené.

Minister Dinkič však vyhlásil, že okolo Mladiča, ktorý je údajne zodpovedný za masaker približne 8 000 bosnianskych moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici v roku 1995, sa sťahuje sieť.

„Podľa informácií, ktoré som získal, kruh podporovateľov okolo Mladiča je veľmi úzky. Stojí pri ňom stále menej ľudí, a nie sú tak dobre organizovaní, ako v minulosti,“ povedal Dinkič pre Financial Times. „Sme presvedčení, že ak vyriešime tento problém, môžeme minulosť úplne uzavrieť,“ dodal minister s nádejou, že dolapenie Mladiča bude „skratkou“ k členstvu v EÚ.