Srbsko-kosovský dialóg pokračuje v Bruseli ďalším pokusom o kompromisnú dohodu

Brusel/Belehrad/Priština 17. apríla (TASR) – Po separátnych rokovaniach šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej s delegáciami Srbska i Kosova pokračoval dnes popoludní ďalším kolom srbsko-kosovský dialóg na úrovni premiérov Ivicu Dačiča a Hashima Thaciho sprostredkovaný EÚ.

V Bruseli pred jeho začiatkom panoval opatrný optimizmus, ktorý by mohol naznačovať blížiacu sa dohodu o sporných otázkach.

Kosovská ministerka pre európsku integráciu Vlora Citaku dokonca na jednej zo sociálnych sietí informovala, že má dobré správy, že Srbsko zrejme zvažuje prijatie Ashtonovej plánu pre severné Kosovo.

Šéf kancelárie srbskej vlády pre Kosovo Aleksandar Vulin, ktorý je členom srbskej delegácie, pre verejnoprávnu televíziu RTS povedal, že jestvujú dobré vyhliadky na akceptovanie argumentov Belehradu.

Srbsko-kosovský dialóg začiatkom apríla prerušili kvôli nekompatibilite predstáv oboch strán o riešení otvorených otázok a ich neschopnosti dohodnúť sa na vzájomne prijateľnom kompromise.

Catherine Ashtonová oboch premiérov pozvala na dnes do Bruselu a súčasne ich požiadala, aby do sídelného mesta EÚ prišli v konštruktívnom duchu, boli pripravení preskúmať rôzne alternatívy a odsúhlasiť vzájomný kompromis.

Aj pri pokračovaní srbsko-kosovského dialógu ide o hľadanie kompromisnej dohody oboch strán o štatúte severného Kosova, obývaného prevažne Srbmi, ktorá by mala viesť k zrušeniu paralelných srbských inštitúcií a k začleneniu regiónu do Kosova.

Názory Belehradu a Prištiny na štatút a právomoci severokosovských Srbov sú však diametrálne odlišné. Srbsko sa angažuje za zákonodarné a výkonné právomoci srbských predstaviteľov na severe Kosova, kým Priština prostredníctvom premiéra Hashima Thaciho Belehradu opakovane odkázala, že vytvorenie "novej Srbskej republiky" v Kosove nepripustí. Hlavným predmetom sporu je budúcnosť miestnej justície a polície.

Srbsko navyše žiada, aby súčasťou budúceho zoskupenia severokosovských srbských obcí nebola južná časť Kosovskej Mitrovice, obývaná etnickými Albáncami, ako to požaduje Priština.

5 20 le hy