Srbsko: Proeurópska vláda sa nekoná

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/opendemocracy/1472413744/

Radikálna strana Tomislava Nikoliča (SRS) a strana doterajšieho premiéra Vojislava Koštunicu (DSS-NS) sa dohodli so socialistami (SPS-PUPS-JS) na zostavení novej srbskej vlády. Srbské médiá a agentúra AP sa odvolávajú na vyjadrenia predstaviteľov týchto strán. Srbský denník Večrnje Novosti priniesol včera o pol deviatej správu s titulkom: “Trojka sa dohodla”. Ako píše, stalo sa tak na výročie vytvorenia druhej Koštunicovej vlády.

K dohode mali dospieť včera vo večerných hodinách, jej detaily budú výsledkom dnešných rokovaní. Strany sa mali zjednotiť na základných princípoch spolupráce, pričom jedným z nich má byť podpora európskej orientácie krajiny avšak podmienená návratom Kosova do srbských rúk. Ďalšie priority takejto vlády by podľa dostupných informácií mali zahŕňať boj proti zločinu, korupcii a rozvoj ekonomiky.

Potvrdili sa predpoklady analytikov, že Socialistická strana zohrá úlohu povestného jazýčka na váhach v súboji o prevahu v parlamente. Či už s nacionalistami alebo s Tadičom, socialisti sa po ôsmych rokoch od pádu Miloševiča dostanú opäť do vlády.

Ešte v stredu prichádzali z Belehradu správy, že Tadičov tábor je “veľmi blízko k dohode” so socialistami o novej vládnej koalícii. Ak by sa tak stalo, mala by vláda v 250-člennom parlamente spolu s liberálmi, 136 hlasov, vláda nacionalistov by disponovala tesnejšou väčšinou, 128 kresiel.

Liberáli už údajne vyzvali k vytvoreniu “tieňového kabinetu”, v prípade vytvorenia nacionalistickej vlády, informovala agentúra AP.