Srbsko sa Kosova len tak ľahko nevzdá

koštunica, srbsko

 

Krátka správa

Začiatok minulotýždňových rozhovorov o budúcom statuse Kosova medzi predstaviteľmi Srbska a Kosova nepriniesol žiadny konkrétny výsledok. Koštunica povedal, že Európa by nemala byť predmetom vyjednávania v rozhovoroch, ktoré vedie OSN. Pre belehradský denník Danas povedal: „Argument sily je často na druhej strane, to znamená v určitej časti medzinárodného spoločenstva, ktoré nám hovorí, aby sme sa vzdali Kosova kvôli integračnému procesu“. Poukázal aj na fakt, že prístupové kritériá neobsahujú tento druh požiadavky, a preto nemôže Srbsko nikto nútiť na podobné kroky.

Srbský premiér podporuje autonómiu pre Kosovo v rámci Srbska, čo však albánskym predstaviteľom požadujúcim samostatnosť nestačí.

Ďalšie kolo rozhovorov o budúcom statuse provincie sa bude konať 7.-8. augusta. „Opäť zopakujeme srbskú pozíciu a tou je, že Kosovo je časť Srbska. Toto nie je len prázdna rétorika, ale zákonná a ústavná formulácia“, povedal Koštunica. Aj keď srbský premiér potvrdil zámer Belehradu využiť všetky zákonné prostriedky na udržanie provincie v rámci Srbska, odmietol vyhlásenia predstaviteľa Srbskej radikálnej strany Tomislava Nikolica o bránení Kosova zbraňami.