Srbsko sa ospravedlnilo za masaker v Srebrenici

Telá obetí zo Srebrenice

Rezolúcia vyjadrila sústrasť s obeťami a ponúkla ospravedlnenie za to, že Srbsko neurobilo dosť na zabránenie masakre. Nenazýva ju však slovom „genocída“.

Vládnuca koalícia prozápadných Demokratov a Socialistov dúfa, že si týmto krokom nakloní EÚ i investorov. Rezolúcia bola prijatá neskoro v noci po 13-hodinovej diskusii, vysielanej aj v televízii.

„Robíme civilizovaný krok politicky zodpovedných ľudí, za vojnový zločin, ktorý sa stal v Srebrenici“, povedal Branko Ruzic, ktorého Socialistická strana bola v 90. rokoch vedená vtedajším prezidentom Slobodanom Miloševičom.

Stačí ospravedlnenie?

V roku 1995 sily bosnianskych Srbov vedené generálom Ratkom Mladčom zavraždili 8 000 bosniansko-moslimských mužov a chlapcov po tom, ako obsadili mesto Srebrenica, ktoré bolo dané pod ochranu OSN. Masakra bola najhorším podobným aktom v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Podľa nemenovaného západného diplomata, ktorý bol v čase masakry v Bosne, však schválenie rezolúcie neznamená nič, pokiaľ nie je zatknutý generál Mladič. „Ako náhrada je to urážajúce. Je to urážka. Ak sa to spojí s právnymi krokmi, potom je to dôležité“, povedal diplomat. „Ak si myslia, že môžu nechať Mladiča ďalších 15 rokov na slobode, potom je to obrovská nespravodlivosť.“

Belehrad požiadal o členstvo v EÚ v decembri. Podmienkou začatia rokovaní je však chytenie generála Ratka Mladiča a jeho odovzdanie trestnému tribunálu v Haagu. Bývalý generál sa vraj stále ukrýva v Srbsku, kde ho mnohí považujú za hrdinu.

Ostrá diskusia

Niektorí poslanci však rezolúciu považujú za nespravodlivú, pretože ignoruje vojnové zločiny spáchané na Srboch.

V Srebrenici „nebol zločin väčší, než na iných miestach“, vyhlásil opozičný poslanec Velimir Ilic. Odvolával sa na vyhnanie Srbov z Chorvátska počas vojny. „Nemôžeme všetko ostatné odsunúť nabok.“

Iní, ako Cedomir Jovanovič z opozičnej liberálnej strany, kritizovali text z druhej strany – že nepoužíva slovo „genocída“. „Chceli sme úplne inú rezolúciu, no to očividne nie je možné“, povedal v parlamente. „Naša spoločnosť nemá dostatočnú silu.“

Pre parlamentom protestovalo pár desiatok ľudí s plagátmi Mladiča a vojnového lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča, ktorý sa v súčasnosti za zločiny zodpovedá pred súdnym dvorom v Haagu.

Iná skupina ľudí nosila odznaky s nápisom „Srebrenica sa nestala v mojom mene.“

Naprávanie regionálnych vzťahov

Premiér Mirko Cvetkovič pre agentúru Reuters minulý týždeň povedal, že rezolúcia má pomôcť zlepšiť napäté vzťahy s Bosnou, kde počas vojny v 1992-95 umrelo asi 100 000 ľudí.

Mnohí v Bosne však považujú rezolúciu za nedostatočnú. „Mnohí zločinci, ktorí masakrovali a zabíjali naše deti, utiekli do Srbska, kde žijú ako slobodní občania a majú plné práva“, hovorí Munira Subasic, šéfka ženskej asociácie pozostalých zo Srebrenice. Počas masakru stratila manžela i syna.

„Za zločiny niet ospravedlnenia. Spravodlivosť sa naplní len keď sú zodpovední zločinci pomenovaní a braní na zodpovednosť“, povedala pre Reuters Television.

(EurActiv podľa Reuters)