Srbsko sa podľa svojich predstaviteľov neponáhľa vstúpiť do EÚ

Belehrad 1. októbra (TASR) – Srbsko na neponáhľa s plnením kritérií pre členstvo v Európskej únii. V dnes zverejnenom rozhovore to uviedla srbská vicepremiérka pre európsku integráciu Suzana Grubješičová.

"Nemali by sme sa ponáhľať. Na tejto ceste by sme mali meniť Srbsko kvôli nám, nie kvôli Berlínu alebo Bruselu," povedala Grubješičová pre denník Danas.

Jej vyjadrenia prišli po tom, ako srbský prezident Tomislav Nikolič vyhlásil, že Srbsko "sa už neponáhľa vstúpiť do EÚ". "Desaťročie naháňania sa za tým nás priviedli k chudobe," povedal na víkendovom zjazde svojej Srbskej pokrokovej strany (SNS).

Nikolič a SNS stále formulujú svoj postoj v otázke EÚ, keď strana prechádza z pravicového nacionalizmu k umiernenejšej politike. Grubješičová je však z koalície Zjednotené regióny Srbska, ktorá predtým zaujala proeurópsky postoj.

Srbskí lídri zdôrazňujú, že Srbsko neuzná nezávislosť Kosova, aj keby to bola podmienka pokroku k členstvu v EÚ.

Predstavitelia únie nepožiadali Srbsko o uznanie Kosova, trvajú však na to, že Belehrad musí normalizovať vzťahy s Prištinou a prestať blokovať jej prístup do medzinárodných organizácií.

EÚ oficiálne uznala Srbsko ako kandidáta na členstvo v tomto roku, termín začatia prístupových rokovaní však Brusel určí až po tom, ako Belehrad splní podmienky ako sú tie, ktoré sa týkajú Kosova. Zdôrazňovanými témami sú tiež väčší právny poriadok a boj proti korupcii.

3 12 gon zsl