Srbsko si ďalej kladie podmienky pre účasť na konferencii o západnom Balkáne

Ptuj/Belehrad 6. marca (TASR) – Srbsko si naďalej ako podmienku svojej účasti na konferenciu o západnom Balkáne, naplánovanú na 20. marca v Slovinsku, kladie označenie Kosova názvom "UNMIK/Kosovo". Potvrdil to v piatok srbský prezident Boris Tadič po stretnutí s chorvátskou premiérkou Jadrankou Kosorovou a slovinským premiérom Borutom Pahorom v slovinskom meste Ptuj.

UNMIK je skratka Misie OSN pre Kosovo, pod správou ktorej bolo Kosovo od skončenia vojenského konfliktu v roku 1999. Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008.

Pahor okrem iného zdôraznil, že počas hodinového rokovania sa im podarilo všetky otázky súvisiace so štatútom a obsahom konferencie "viac-menej" vyriešiť. O aké otázky išlo, však slovinský premiér nekonkretizoval.

Slovinské médiá po stretnutí Tadiča, Kosorovej a Pahora informovali o možnom vyriešení diplomatického konfliktu. Podľa neoficiálnych správ by sa o dva týždne srbská a kosovská strana predsa len mohli stretnúť pri spoločnom rokovacom stole, uviedli médiá.

Slovinský minister zahraničných vecí Samuel Zbogar na okraj stretnutia šéfov rezortu diplomacie EÚ v španielskej Córdobe v piatok povedal, že konferenciu v Brde pri Kranju zorganizujú v súlade s pravidlami EÚ pre takéto podujatia. To by znamenalo, že na konferencii nebudú žiadne označenia štátov a zúčastní sa na nej aj kosovská misia OSN.

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu už účasť svojej krajiny pod označením UNMIK/Kosovo odmietol a zdôraznil, že do Slovinska odcestuje výlučne ako oficiálny prezident Kosova.

Zdroj: APA

5 zsl