Srbsko: Úspech Chorvátska pri integrácii do EÚ je dôležitý pre celý Balkán

Brusel 23. júna (TASR) – Po úspešnom ukončení rokovaní o členstve Chorvátska v EÚ je dôležité, aby únia začala prístupové rozhovory so Srbskom. V Bruseli to dnes vyhlásil srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič.

"Úspech Chorvátska je veľmi dôležitý pre celkový pokrok krajín západného Balkánu," povedal Jeremič po stretnutí s komisárom pre rozširovanie EÚ Štefanom Fülem.

"Teraz sme v situácii, že proces rozširovania bude kontinuálne pokračovať, alebo nastane prestávka," povedal Jeremič.

"Najlepším spôsobom, ako túto kontinuitu zaistiť — nielen symbolicky, ale aj prakticky —, je záruka, že na koniec prístupových rokovaní s Chorvátskom bude nadväzovať začiatok rokovaní so Srbskom." V tejto súvislosti bude mať veľký význam hodnotiaca správa, ktorú Európska komisia predloží v októbri.

Füle sa odmietol vyjadriť k otázke, či Srbsko bude musieť uznať nezávislosť Kosova pred ukončením prístupových rokovaní. V súčasnosti je dôležité sústrediť sa na praktické otázky v rámci dialógu medzi Prištinou a Belehradom, povedal.

Konkrétne výsledky očakáva na budúci týždeň. Komisár pripomenul, že pred prijatím do EÚ si musí kandidátska krajina vyriešiť vzťahy so susedmi v regióne. Jeremič vyhlásil, že od dialógu s Prištinou, ktorý sa začal v marci, očakáva "čoskoro prvé výsledky".

Belehrad odmieta uznať nezávislosť Kosova vyhlásenú v roku 2008. Nezávislosť Kosova neuznalo aj päť krajín EÚ vrátane Slovenska.

Srbsko dúfa, že štatút kandidáta na členstvo v EÚ získa v decembri, osobitne po tom, čo v máji zatklo a vydalo do Haagu bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, obžalovaného z vojnových zločinov v Bosne.

Lídri EÚ majú podľa očakávaní na piatkovom summite rozhodnúť o prijatí Chorvátska do únie. V návrhu záverečného vyhlásenia sa konštatuje, že členstvo Chorvátska by malo "udeliť nový impulz pre európsku perspektívu západného Balkánu."

Informovali agentúry APA a DPA.

5 3 ari dem