Srbsko zavedie tvrdé opatrenia proti falošným žiadateľom o azyl v krajinách EÚ

Belehrad 18. mája (TASR) – Srbsko prijme nové prísne opatrenia s cieľom zastaviť prúd svojich žiadateľov o azyl v krajinách EÚ, ktorý ohrozuje ťažko vybojovaný bezvízový režim s Úniou. Dnes to oznámili vládni predstavitelia citovaní agentúrou AP.

Medzi opatreniami je aj možnosť trestného stíhania organizátorov prepravy žiadateľov o azyl do cieľových krajín EÚ, povedal srbským poslancom vicepremiér Božidar Djelič. Belehrad okrem toho vyzve EÚ, aby Srbsko vyškrtla zo zoznamu krajín, ktorých obyvatelia majú nárok žiadať v Únii o azyl. To by odradilo mnohých žiadateľov, dodal Djelič.

O politický azyl v EÚ od zrušenia vízovej povinnosti z decembra 2009 požiadali tisícky srbských občanov, prevažne Rómov a etnických Albáncov z chudobného juhu. Takmer všetkých odmietli s tým, že o azyl žiadali z ekonomických a nie politických dôvodov. Srbská vláda tiež zvýši investície na problematickom juhu krajiny, dodal Djelič.

EÚ na problém azylantov reagovala varovaním, že zruší bezvízový styk so Srbskom. Takýto krok by bol veľkým úderom pre krajinu, ktorá sa chce do konca roka stať kandidátom na členstvo v EÚ.

Problém bude zrejme na programe štvrtkových rokovaní predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa v Belehrade.

Väčšina azylantov podľa úradov chce v EÚ poberať podporu, prípadne pracovať, kým sa o ich žiadosti nerozhodne. Proces trvá niekoľko týždňov. Niektorí svoju žiadosť krátko pred rozhodnutím stiahnu, aby všetko mohli zopakovať o pár mesiacov neskôr, tvrdia srbskí predstavitelia. EÚ by mohla vlnu azylantov zastaviť aj urýchlením rozhodovania a zrušením finančnej podpory.

Srbský minister vnútra Ivica Dačič poukázal na citlivosť problému azylantov pre políciu. Väčšinu žiadateľov tvoria príslušníci menšín a ich potrestanie – napríklad odobratím pasu – by mohlo byť považované za represiu. "Na jednej strane od nás žiadajú, aby sme to zastavili, na druhej strane nám hovoria, aby sme v žiadnom prípade neporušovali ľudské práva," posťažoval sa Dačič.

Srbsko už posilnilo kontroly na svojich hraniciach a zatklo niekoľko ľudí pre podozrenie z falšovania pasov. Úrady plánujú stanoviť minimálnu sumu peňazí potrebnú pre vycestovanie z krajiny.

Srbsko je, ako väčšina Balkánu, chudobné po rokoch vojen z 90. rokov. V krajine tiež žije takmer 300.000 vojnových utečencov z iných balkánskych krajín.

2 ari hy