Srbsko zvolilo smer EÚ

Volebný zisk Tadičovej Demokratickej strany (DS) sa pohybuje okolo 38 percent odovzadných, platných hlasov. Druhé miesto s veľkým odstupom obsadila Radikálna strana Tomislava Nikoliča, neúspešného Tadičovho protikandiáta v januárových prezidentských voľbách. Doterajší premiér Vojislav Koštunica dosiahol 11 %. Do srbského parlamentu sa ešte dostane Socialistická strana bývalého lídra Slobodana Miloševiča. Dosiahla najlepší výsledkok od Miloševičovho pádu v roku 2000, až 8 percent. Liberálna strana, ktorá by mohla byť Tadičovým partnerom sa podľa neoficiálnych výsledkov pohybuje v okolí požadovanej 5% hranice zvoliteľnosti. Liberáli su jediným politickým subjektom, ktorý akceptoval nezávislosť Kosova.

Povolebná situácia zďaleka nie je jednoznančná. Boris Tadič sebavedomo deklaruje, že nová vládna koalícia bude mať jasné proeurópske smerovanie ako aj to, že Vojislav Koštunica nebude opäť premiérom. Na hľadanie partnerov má Tadič 90 dní. Ak nebude úspešný, šancu dostanú Nikoličovi radikáli.

Analytici pripisujú úlohu povestného jazýčka na váhach práve Socialistickej strane, ktorá sa v poslednom období snažila pretransformovať na štandardnú stredo-ľavú stranu.

Názory sa rozchádzajú v tom, nakoľko pomohol Tadičovi k víťazstvo postup Bruselu, ktorý pretlačil podpis Stabilizačnej a asociačnej dohody a prisľúbil bezplatné víza zároveň so začiatkom rokovaní o bezvízovom styku. Dmitrij Rupel, slovinský minister zahraničia pre agentúru Reuters povedal: „Myslím si, že politika EÚ bola správna a otrasná epizóda juhoslávskej vojny z deväťdesiatych rokov je zabudnutá“.

Nacionalistický blok vníma dohodu s Bruselom ako zradu na srbskom národe, pretože sa podľa nich rovná definitívnemu uznaniu straty Kosova. Demokratická strana na poslednú chvíľu využila podpis vo svoj prospech a voličom sa aj prostredníctvom letákov snažila vysvetliť prínosy ratifikovanej Stabilizačnej a asociačnej dohody. Pokiaľ neprebehne ratifikácia podmienená plnou spoluprácou Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, je SAA len symbolickým gestom, ktoré sa ale stalo ústrednou témou prevolebnej kampane v Srbsku.

V uliciach Belehradu sa už v noci oslavalo Tadičovo víťazstvo. Predovšetkým mladšia generácia oslavoval s ohňostrojmi a symbolmi Európskej únie, informovala BBC.