Srbský premiér Dačič si želá vstup Srbska do EÚ už o päť rokov

Brusel 27. júna (TASR) – Srbsko chce ukončiť rokovania o úspešnom vstupe do Európskej únie za "štyri, päť rokov" a nie za desať rokov. Uviedol to v stredu v Bruseli srbský premiér Ivica Dačič.

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso po stretnutí s Dačičom vyjadril presvedčenie, že lídri EÚ v piatok stanovia pre Srbsku termín na začatie prístupových rokovaní potom, ako to v utorok odobrila Rada ministrov. Barroso zároveň dodal, že EK bude v tomto procese Srbov všemožne podporovať.

Dačič podľa vlastných slov verí, že Srbsku sa podarí náročný proces skrátiť na obdobie piatich rokov, pričom vstup do únie chce stihnúť ešte v tomto desaťročí.

"Nechceme, aby tieto rokovania trvali desať rokov. Skôr dúfame, že to bude štyri alebo päť rokov," povedal Dačič po stretnutí s viacerými vysokými predstaviteľmi EÚ v Bruseli.

Päťročné obdobie by bolo mimoriadne krátke vzhľadom na to, že Chorvátsku, ktoré sa od 1. júla stane 28. členom únie, to trvalo takmer osem rokov (od októbra 2005).

"Niet pochýb o tom, že sme urobili veľký krok vpred," zdôraznil Dačič s odkazom na podpis dohody z 19. apríla o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Srbský premiér dodal, že jeho krajina, ktorá patrí do európskej rodiny, nechce zbytočne strácať čas a urobí všetko preto, aby urýchlila potrebné reformy.

Rokovania o postupnom otváraní prístupových kapitol sa začnú najneskôr v januári 2014.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve