Srbský premiér dal Únii košom

Krátka správa

Olli Rehn, komisár pre rozšírenie, povedal novinárom, že “ľutuje” odklad podpisu zmluvy. „Ponuka zostáva ležať na stole“, odkázal Belehradu.

Brusel ponúkol Srbsku, ešte pred druhým kolom prezidentských volieb, podpis prechodnej politickej dohody o spolupráci. Platiť mala pokiaľ Belehrad nebude schopný podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA). Tá bola parafovaná v novembri, jej podpis však zablokovalo Holandsko, ktoré trvalo na splnení podmienky plnej spolupráce s tribunálom v Haagu.

Rehn tiež vyhlásil, že ľutuje obštrukcie niektorých politikov v Belehrade. “Som sklamaný, že odmietol vlastný záväzok, povedal o Koštunicovi Rehn. Srbský premiér, ktorého strana je koaličným partnerom strany prezidneta Borisa Tadiča, považuje dohodu s EÚ za nástroj ako zmierniť nesúhlas Srbska s misiou EÚ, ktorú považuje za ďalší krok k nezávislosti Kososva.

EÚ dala predbežný súhlas vyslaním civilnej misie do Kosova tento týždeň. Konkrétny dátum však zatiaľ nepadol.

Demokratická strana Borisa Tadiča aj malá koaličná strana G17 Plus sa postavili za podpis zmluvy. Koštunica odmietol zvolať zasadnutie vládneho kabinetu. Plánuje predložiť v parlamente uznesenie, ktoré by zaviazalo vládu, aby nepodpisovala dohodu, kým bude Únia trvať na vyslaní misie do Kosova. Koštunica pri tom ráta s podporou radikálnych strán.

EÚ je podľa komisára pripravená podpísať zmluvu o obchode a pomoci kedykoľvek na to Srbsko pristane. Povedal, že je smutné, že politici dávajú prednosť hrám pred záujmami občanov.