Srbský vicepremiér: Nepodpíšeme nič, čo je proti záujmom krajiny

Belehrad 8. apríla (TASR) – Nie je reálne, že Srbsko v Bruseli podpíše návrh dohody s Kosovom, povedal v nedeľu vo večerných hodinách srbský vicepremiér a predseda Srbskej pokrokovej strany (SNS) Aleksandar Vučič.

"Nepodpíšeme nič, čo je proti srbským záujmom," vyhlásil podľa servera Vesti online Vučič. Srbský prezident Tomislav Nikolič v nedeľu odporučil vedeniu krajiny, aby odmietla Európskou úniou sprostredkovaný plán pre Kosovo, ktorý by potenciálne mohol Srbsku otvoriť cestu k členstvu v EÚ.

Dohoda medzi srbskou a kosovskou stranou o štatúte severného Kosova, obývaného majoritne Srbmi, by mala viesť k zrušeniu paralelných srbských inštitúcií v tomto regióne a k jeho začleneniu do kosovského celku.

Podľa Vučiča dnes v Belehrade padne "konečné a oficiálne rozhodnutie" o dohode o Kosove, navrhovanej na rokovaniach s Prištinou v Bruseli.

"Budeme žiadať pokračovanie dialógu a záruky pre bezpečnosť Srbov," zdôraznil srbský vicepremiér. "Srbsko nemá žiadny osoh zo zamrznutých konfliktov, nesmie byť na vedľajšej koľaji, musí sa modernizovať a hľadieť do budúcnosti," upozornil Vučič.

Srbský premiér Ivica Dačič a predseda kosovskej vlády Hashim Thaci mali o záväzných postojoch oboch strán do utorkového popoludnia informovať šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, sprostredkovateľku bilaterálneho dialógu.

Poradca srbského prezidenta Marko Djurič však v nedeľu informoval, že Brusel skrátil túto lehotu do dnešným popoludňajších hodín, respektíve do konca pracovného času, informovali Vesti.

12 20 zsl dem