Srbský vojnový zločinec smeruje do Haagu

Srbi zatkli jedného zo štyroch zostávajúcich vojnových zločincov, Stojana Župljanina. Bývalý vodca bezpečnostných zložiek bosnianskych Srbov bude v Haagu čeliť obžalobe zo zločinov proti ľudskosti a porušenia pravidiel vedenia vojny počas rokov 1992-95. Zatkli ho neďaleko Belehradu.

Župljanin je menej “prominentným”, zo zostávajúcih troch mien sa naviac skloňujú Radovan Karadžič a Ratko Mladič. Trojicu uzatvára Goran Hadzič, líder chorvátskych Srbov.

Spolupráca Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláciu (ICTY) je do dnešných dní prekážkou v integračných snahách Srbska. Členské štáty EÚ podmienili ratifikáciu a implementáciu nedávno podpísanej Stabilizačnej a asociačnej dohody plnou spoluprácou srbských orgánov s tribunálom.

Srbské úrady zatknutie interpretujú ako jasný dôkaz toho, že spoluprácu s ICTY berú vážne. Komisár EÚ pre rozšírenie Olli Rehn označil postup srbských orgánov za “dôležitý krok k plnej spolupráci”, čo je podľa jeho slov kľúčové pre to, aby v regióne “zavládla spravodlivosť a zmierenie”.

Vo svojej ostatnej správe, ktorú prezentoval pred Bezpečnostnou radou OSN, hlavný žalobca ICTY Serge Brammertz uviedol, že má všetky dôvodoy veriť, že všetci štyria hladaní sú v dosahu srbských úradov, ktoré ich môžu pre ich zatknutie urobiť viac.

Prekvapivé zadržanie Stojana Župljanina prišlo v čase, kedy sa v Belehrade s napätím očakáva vytvorenie novej vlády. Nič ešte nie je isté, ale predpokladá sa, že socialisti sa nakoniec priklonia k prozápadnému táboru prezidenta Borisa Tadiča, napriek tomu, že majú programovo bližšie k radikálom. Je však otázne nakoľko sa bude bývalá strana srbského lídra deväťdesiatych rokov Slobodana Miloševiča vo vláde reálne angažovať za dolapenie zostávajúcich obvinených z vojnových zločinov.