STANOVISKO: E. KUKAN: Junckerova komisia má moju podporu

Bratislava/Štrasburg 22. októbra (TASR) – Dnes napoludnie hlasoval Európsky parlament o zložení novej Európskej komisie, ktorá svoj mandát začína 1. novembra 2014. Za komisiu, na čele ktorej stojí Jean-Claude Juncker, hlasovalo 423 za, 209 proti a zdržalo sa 67 europoslancov. Po hlasovaní reagoval Eduard Kukan, poslanec Európskeho parlamentu:

„Včera sme hodnotili dve obdobia Barrosovej komisie. Počas ostatných 10 rokov prešla Európska únia azda najvážnejšou krízou od svojho fungovania. Verím však, že každá kríza je príležitosťou na zlepšenie. Na čele novej Komisie stojí kvalifikovaný, skúsený a proeurópsky Jean-Claude Juncker, ktorý už niekoľkokrát dokázal presadiť myšlienky, ktoré ekonomicky a politicky posilnili Európu.

Junckerova komisia má moju podporu a som presvedčený, že pod Jean-Claudovým proeurópskym vedením uvidíme komisiu, ktorá bude v zásade pravicová.

Čakajú ju viaceré výzvy, zabezpečenie ekonomického rastu, otázky zamestnanosti, posilnenie vnútorného trhu či vytvorenie energetickej Únie. Osobne očakávam, že sa nová Komisia bude tiež intenzívne venovať zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ. Takisto je dôležité, aby sme sa zaujímali o aktívne starnutie a využitie pracovného potenciálu ľudí nad 50 rokov.

Verím, že Európska komisia pod jeho vedením splní očakávania Európanov a postaví Úniu pevne na nohy. Jean-Claude zdôraznil, že sa treba vrátiť k podstate európskeho projektu a priniesť nový vietor do plachiet, ktorý bude založený na metóde Spoločenstva. Jednoducho povedané, jeden za všetkých a všetci za jedného.“

TASR informoval poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

fed