Starosta Štrasburgu navrhol presunutie miniplenárok z Bruselu

Štrasburg/Brusel 5. septembra (TASR) – Starosta Štrasburgu Roland Ries dnes poslancom Európskeho parlamentu (EP) navrhol, aby sa v tomto meste konali nielen tradičné plenárne zasadania EP, ale aj takzvané miniplenárky, ktoré doteraz prebiehali v Bruseli. Dôvodom sú trhliny objavené na niekoľkých strešných nosníkoch jednej z bruselských budov europarlamentu.

"Dozvedel som sa o problémoch spojených s trhlinami na troch drevených nosníkoch na budove EP v Bruseli, ktoré spôsobili dočasné uzavretie časti priestorov," uviedol Ries v dnešnej správe pre médiá.

Ak sa prebiehajúce opravy bruselskej budovy neskončia do najbližšieho dvojdňového miniplenárneho zasadania EP začiatkom novembra, europoslanci by podľa Riesa mohli zasadať v Štrasburgu. Pripomenul, že k podobnej situácii došlo aj v roku 2008, keď kvôli opravným prácam na budove EP v Štrasburgu sa dve plenárne zasadania konali v Bruseli.

Návrh starostu má okrem priateľskej výpomoci aj politické pozadie, lebo čoraz častejšie a otvorenejšie sa v EÚ hovorí o zriadení iba jedného sídla EP. To by nemuselo byť v Štrasburgu, keďže značná časť zástancov jedného sídla EP poukazuje na vysoké náklady pravidelných presunov europoslancov, politikov EÚ, novinárov a početného personálu z Bruselu do Štrasburgu.

Francúzsko a Nemecko sú proti presunu hlavného sídla EP zo Štrasburgu do Bruselu. Pre oba štáty je Štrasburg symbolom povojnového zmierenia a pre Francúzov pravidelné mesačné plenárky EP okrem prestíže znamenajú aj obrovský ekonomický prínos.

S prípadným presunom hlavného sídla europarlamentu by museli súhlasiť všetky členské krajiny EÚ a vyžadovalo by si to tiež príslušné zmeny Základnej zmluvy o EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc