Štáty EÚ si predvolali veľvyslancov Sýrie pre násilie voči demonštrantom

Ženeva 27. apríla (TASR) – Päť krajín EÚ si dnes predvolalo sýrskych veľvyslancov, aby odsúdilo krvavé zásahy Damasku voči protivládnym demonštrantom. Diplomatický krok uskutočnili spoločne Francúzsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Španielsko. Informovala o tom francúzska diplomacia.

Nemecko dnes navyše oznámilo, že podporuje sankcie proti sýrskemu vedeniu, ktoré na potlačenie ľudových protestov použilo tanky a ostrú streľbu. Nepokoje si od marca vyžiadali podľa rôznych odhadov vyše 400 obetí. Len za uplynulý víkend si násilné potlačenie protivládnych demonštrácií vyžiadalo 120 mŕtvych.

Nemecký šéf diplomacie Guido Westerwelle uviedol, že voči Sýrii prichádza do úvahy zbrojné embargo, zmrazenie aktív a cestovné obmedzenia.

"Ak nedôjde k okamžitej zmene kurzu sýrskeho vedenia, medzinárodné spoločenstvo bude musieť pristúpiť k dôsledkom. Sankcie proti Sýrii budú nevyhnutné," povedal Westerwelle.

Rada OSN pre ľudské práva v Ženeve medzitým súhlasila so žiadosťou USA na piatkové osobitné zasadanie zamerané na Sýriu. Pre tento 47-členný orgán je pritom nezvyčajné, že súhlasí s rokovaním o dianí v jedinej krajine.

O Sýrii bude v piatok rokovať aj Politický a bezpečnostný výbor EÚ v Bruseli. "Všetky možnosti sú na stole," avizoval hovorca šéfky pre európsku zahraničnú politiku Michael Mann.

Zdroj: AP

2 hol juh