Štyri krajiny žiadajú Brusel o ochraňovanie hodnôt EÚ – aj vinou Maďarska

Brusel 8. marca (TASR) – Nemecko stojí na čele štvorčlennej skupiny členských krajín EÚ, ktorá od Bruselu žiada vytvorenie mechanizmu na ochranu základných hodnôt únie, v prípade ak niektorá z členských krajín má tendencie tento hodnotový systém narušiť. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Možným protiopatrením pre takúto krajinu by bolo odstavenie od financovania z európskych zdrojov.

Ministri zahraničných vecí Dánska, Fínska, Holandska a Nemecka v spoločnom liste pre predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa uviedli, že komisia ako výkonná zložka legislatívy EÚ "musí byť pripravená reagovať rýchlo a účinne, aby dokázala zabezpečiť zhodu so základnými princípmi únie, ako sú demokracia, ľudské práva a princípy právneho štátu" v členských krajinách.

List bol zostavený aj na základe vývoja udalostí v Maďarsku, kde došlo k zásahom do legislatívy, ktoré podľa kritiky zo strany európskych inštitúcií ohrozujú princípy demokracie. Vláda v Budapešti podľa autorov dokumentu vyvinula minimálne úsilie na zavedenie zmien požadovaných predstaviteľmi EÚ.

Maďarská vládna strana Fidesz odmieta zrušiť plánované pondelkové hlasovanie v parlamente o návrhu štvrtej novely ústavy. Európska komisia avizovala, že novelu ústavy, ktorá čelí kritike v Maďarsku i v zahraničí, po jej schválení preverí a Rada Európy v stredu vyzvala Maďarsko, aby hlasovanie o štvrtej novele ústavy odložilo s cieľom umožniť Benátskej komisii preveriť obsah novely.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem